Sultan Ahmet Camii Hakkında Bilgi

Sultan Ahmet Camii Hakkında Bilgi

İstanbul denince akla ilk akla gelen eserlerden birisi olan ve dünya tarafından  Blue Mosque olarak bilinen  17 yüzyılda Osmanlı Devleti  padişahı olan ve dine düşkünlüğü ile bilinen Sultan 1. Ahmet tarafından yaptırılmış ve adını da buradan almıştır. Eski İstanbul olarak bilinen tarihi yarım ada içerisinde yer alan ,  Mimar Sinan’ın kalfası olan Sedefkar Mehmet Ağa tarafında yapılmıştır. Sedefkar Mehmet Ağa, tarihi yarım adada bulunan Bizans eserlerini incelemiş, geleneksel islami mimarisini sentezleyerek tasarlamış, mimari çizimini yapmıştır. , içerisinde bulunan beyaz, mavi renkli İznik çinileri, büyük kubbelerin içinde bulunan mavi renkli kalem işlemelerin yoğun olması nedeniyle Batılı ülkelerce Mavi Cami ( Blue Mosque ) olarak bilinmektedir.  İstanbul tarihi yarım ada da bulunan camiler arasında ikinci en büyük cami iken, Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesi ile birinci büyük cami olmuştur.

Sultan Ahmet Cami bünyesinde bulunan medreseler, hünkar kasrı, dükkanlar, arasta, çeşmeler, hamam, sebiller, türbe, darüşşifalar, sıbyan mektepleri, imarethaneler, odalardan oluşan bir külliye olarak tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Bu kadar büyük olması, farklı yapılar içermesi, büyük ve küçük kubbelerin içerisinde, yapılarda Bizans eserleri ile Türk islam mimarisinin sentez halinin bulunması nedeniyle Avrupalılar tarafından Doğunun ( islam coğrafyası ) batının ( Avrupa ülkeleri ) birleştiği cami olarak ün salmıştır. Günümüzde bu özelliği ile kültür turizmi açısından çok sayıda turist çekmektedir.

Sultan Ahmet Camii mimari özelliklerinin yanında süslemeleri ile de dikkat çekmektedir.İçerisinde bulunan yapılarda ve cami de 24000 adet İznik çinisi bulunmakta, mavi tonların ağırlıklı olarak kullanılması ve bitki motiflerinin çokça yer alması ile eşsiz bir süslemeye sahip olması ile de farklı bir mimariye sahip olmuştur. Cami içerisinde ibadet edilen bölüm, 64 * 72  metre ölçülerinde, en büyük kubbesi ise 43 metre yükseklik ve 23,5 metre çapa sahiptir. Cami içerisinde renklilik oluşması açısında çok sayıda renkli cam kullanılmış, cami içinde bulunan hat sanatı ile yazılmış yazılar ise Diyarbakırlı Seyyid Kasım tarafından yazılmıştır. Sultan Ahmet Cami, bu topraklarda yapılmış ilk altı minareli cami olarak da ünlüdür.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.