Süleymaniye Camii Hakkında Bilgi

Süleymaniye Camii Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi

Süleymaniye Camii hakkında bilgilere bakılırsa, bu camı 1550-1557 yılları arasında Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Mimar Sinan Süleymaniye Camii’sini Sultan Süleyman adına yapılmıştır. Osmanlı Mimarisi özellikleri taşıyan camii’nin etrafında medrese, hastane, hamam, kütüphane ve aşevi gibi bir çok yapı bulunuyor.

 

Süleymaniye Camii Özellikleri

 

Camii’nin 4 minaresi bulunuyor. Camii de 4 minare bulunmasının sebebi ise Kanuni Sultan Süleyman’ın İstanbul Fethi’nden sonra 4. Osmanlı Padişahı olmasıdır. Yakın olan iki minarede üçer şerefe, uzak olan iki minarede ise ikişer şerefe bulunur. Süleymaniye Camii’nde toplamda 10 şerefe vardır. Bu da Kanuni Sultan Süleyman’ın Osmanlı İmparatorluğu’nun 10. Padişahı olmasını temsil ediyor.

Süleymaniye Camii’nin en büyük özelliği akustiğidir. Mimar Sinan caminin akustiğinin çok iyi olmasını ve tüm seslerin caminin her köşesine yayılmasını istemiştir. Bu sebepten dolayı caminin çeşitli yerlerine içi boş küpler yerleştirmiştir. Oldukça sade olarak tasarlanan caminin iç mekanı buna rağmen oldukça ihtişamlıdır. lerin önemliside içinde en güzel hat sanatı eserlerinin sergileniyor olmasıdır. Bu eserler dönemin en iyi ustası Ahmet Karahisari ve başarılı öğrencisi Hasan Çelebi tarafından yapılmıştır. Süleymaniye Camii’nde kullanılan çinilerin İznik’ten geldiği biliniyor. Caminin camlarında kullanılan vitray deseni dönemin en usta vitray ustası olan Sarhoş İbrahim tarafından yapılmıştır. Mimar Sinan üstün zekası ile iç mekan aydınlatmasında kullanılan kandillerin çıkardığı dumanı bir noktada toplayarak mürekkep elde etmiştir ve bu mürekkepleri kullanmıştır. İs odasında biriken mürekkepler ile önemli fermanlar yazılmış. Çünkü bu mürekkepler diğer mürekkeplere göre daha dayanıklıymış. Mimar Sinan caminin örümcek ağlarından kurtulması için caminin çeşitli noktalarına devekuşu yumurtası koymuştur. Bu sayede devekuşu yumurtasını sevmeyen böcekler hatta akrepler camiden gitmişlerdir. Mimar Sinan, Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın tübeleri Süleymaniye Camii’nde bulunuyor.

 

Süleymaniye Camii hakkında bilgiler ile öğrendiklerimiz bizim için çok değerli şeylerdir. Kanunu Sultan Süleyman için yapılan camii çok değerli bir hazinedir. Üstün zekasını eserlerinde kullanan Mimar Sinan Türkiye’ye en değerli mirası bu Süleymaniye Camii ile bırakmıştır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.