Solucan Hakkında Bilgi

Solucan Hakkında Bilgi

Latince adı Lumbriculidae olan , genellikle nemli topraklarda veya suya doymuş, bataklık alanlarında yaşarlar. İnce uzun olan ve halka halka birleşimden meydana gelen bu özellikleri sayesinde elastik bir yapıya sahip olup, belirli durumlarda incelerek uzayabiliyor, belirli durumlarda ise kısalarak kalınlaşabiliyorlar. Toprak altlarında açtıkları tüneller içinde yaşayan solucanlar toprak içinde bulunan çürümüş maddeler ile beslenirler. Solucanların yaşadıkları bölgelere göre ömürleri en az 2 yıl en fazla ise 6 yıldır. Toprak solucanları, genellikle boyları 8 – 25 cm arasında olan, genellikle kırmızı tonlarda renge sahip oldukları gibi belirli bölgelerdeki topraklara uyum sağlamaları için mutasyona uğrayarak siyah ve kahverenge de sahip olabiliyorlar.

Yapısal olarak 100 halkadan oluşan, sürünmesine yardımcı olan kitin tabakasından meydana gelen dış yapısı ile ince ve nemli bir kutikula tabakasına sahiptir. Nemli bir derisi bulunan solucanlar deri üzerinde bulunan küçük deri gözenekleri ile salgıladığı pericaol sıvısı ile sağlamaktadır. Hayatının devam etmesi nemli ortamlarda yaşamasına bağlı olduğu  için kuru topraklarda 3 metre derinliğe kadar inip bu derinlikte yaşamaktadırlar. Geceleri yağan çiğ ve günlük ısı değişmesine bağlı oluşan nemin toprağı nemli hale getirmesi ile geceleri solucanların yaşayacağı uygun  ortamlar oluştuğu için geceleri toprak yüzeyine kadar çıkar ve bu alanlarda beslenirler. Gece gündüz hareketleri ile toprak içinde açtıkları galeriler ile toprakların havalanmasını sağlayarak toprağın verimini artırırlar.
Solucanlar, toprak altında yaşadıkları için göze ihtiyaç duymazlar ve gözleri yoktur. Bazı türlerinin gözleri olduğu bilindiğinden yıllar içinde uğradıkları mutasyon nedeniyle gözlerinin kaybolduğu bilinmektedir. Solucanlar ışığa, sarsıntıya, kimyasallara, darbelere karşı çok hassastırlar. Deri solunumu yaparak solunum gerçekleştiren solucanlar, plazma içinde yer alan hemoglobin ile oksijeni dokularına kadar taşır ve dokularının beslenmesini sağlar. Dolaşım sistemi de solunun sistemi gibi benzer bir durumda yapılır. Halkalı damarlar kalp görevi görerek halkaları ile kanın pompalanmasını sağlar. Hermafrodit olarak bilinen  eşleşme sırasında hem erkek hem de dişi görevi görerek çoğalma sağlanır. Yılın belirli dönemlerinde 32 ile 27. Halkalar arasında 5 halka bir araya gelir ve kalın bir kemer oluşturur. Bu kemere Klitelium adı verilmektedir. Bu kemer eşleşme sırasında solucanların bir birine yapışmasını sağlar.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Murat TEMEL dedi ki:

    Verilen bilgi için teşekkür ederiz. Hiç birşeyin boş yere yaratılmadığı apaçık ortada. Toprağın hava almasının sebebiyeti olan solucanlar ve türleri gibi…

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.