Sivil Toplum Kuruluşları Hakkında Bilgi

Sivil Toplum Kuruluşları Hakkında Bilgi

 resmi kurum ve kuruluşlar dışında kurulan, yasal çerçeve içerisinde yasalara aykırı olmamak kaydıyla çalışamalar yapan, bağımsız olarak politik, sosyal, ekonomik, kültürel, hukuki, çevresel, kitlesel, toplumsal alanlarda ve konularda araştırma yaparak ülke kalkınmasına her konuda yardımcı olan, gerekli olması durumunda lobi faaliyetlerinde bulunan, eylemler yaparak demokrasi kavramını doğrudan yansıtan kurum veya kuruluşlardır.

Sivil toplum kuruluşları anayasal haklar çerçevesinde gönüllülük esasına dayalı olarak çalışan insanların bir araya geldiği, sendika, vakıf, dernek, topluluk gibi isimler altında faaliyet gösterdiği,  yine yasal çerçevelerde üyelik ücretleri ve bağışlar ile harcamalarını ve giderlerini karşılayan kurum ve kuruluşlardır. Kesinlikle kar amacı gütmezler ve topluma yararlı olarak çalışmalarını sürdürürler. Bir sivil toplum kuruluşunu meydana getirmek ve kurmak için çeşidine göre belirli şartların yerine getirilmesi gereklidir. Bir dernek kurulması için en az yedi kişinin kurucu üye olması, kuruluş için bir yere başvuru yapması gerekmemektedir. Ancak yapacakları faaliyetlerin yasal olduğunu göstermeli gösteri, yürüyüş, gibi demokratik hakların kullanımı için ilgili valiliğe dilekçe vermeleri gerekmektedir. Ancak siyaset ile ilgili parti gibi sivil toplum kuruluşları, örgütleri kuruluşları için İç İşleri bakanlığına kuruluş dilekçesi vermek zorundadır. Eğer üyelerinden bağış veya üyelik aidatı topluyorsa Maliye Bakanlığına bildirmesi, harcama defteri oluşturması ve şeffaf olması gereklidir.

Sivil toplum kuruluşları özelliklerine göre ikiye ayrılır.  Bir kısım sivil toplum kuruluşu belirli merkezlere bağlı, sadece lobi faaliyetlerini yürütmek için kurulmuş bir kurum veya kuruluş iken bir kısım sivil toplum kuruluşu da topluma yararlı olmak adına çalışmalar yapan, demokrasi kavramı içerisinde halk adına sosyal denetleme yapan ve gerekli durumlarda çalışmalar yaparak hükümete veya yerel yönetimlere öneriler sunan kurum ve kuruluşlardır.

Sivil toplum kuruluşuna üye olmak için yasal kurallar vardır. Sivil toplum kuruluşunun kuruluş amacına göre ( siyasi parti örgütleri ) belirli yaş sınırları ve cezayi ehliyet olması gereklidir. Sivil toplum kuruluşu görevleri belirli yönetmelikler ile belirlenmiş, belirli kurallara bağlanmış bir tüzel kişilik gibi yönetim kurulu olan, işleyişi benzer bir yapılanmaya sahip kuruluşlardır. Karar alınırken oy çokluğu ile alınır ki bu demokrasinin gerekliliğidir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.