Sınıf Öğretmenliği Hakkında Bilgi

Sınıf Öğretmenliği Hakkında Bilgi

Sınıf Öğretmenliği Hakkında Bilgi

Sınıf öğretmenliği,  ilköğretim okullarında 1. 2. 3. 4. sınıflarda okuyan öğrencileri okutan bir meslektir. Sınıf öğretmenleri, sınıflarında bulunan bütün öğrencilerin her şeyinden sorumlu, onları eğiten bir eğitmen, onları hayata hazırlayan bir öğretmendir.  Okuma yazma bilmeyen insanları hayata hazırlayan öğretmenler olduklarında, üzerlerinde çok büyük bir sorumluluk vardır. Nasıl ki bir marangoz bir ağacı işleyerek bir mobilya haline getiriyor ise, bir öğretmen de okuma yazma bilmeyen bir öğrenciyi işleyerek eğiterek ülkesine yararlı bir birey haline getirir. Sınıf öğretmenlerinin önemi bu sebeple çok büyüktür.  Peki bir insan nasıl sınıf öğretmeni olur ve nasıl sınıf öğretmenliği yapar ?

Sınıf öğretmeni olabilmek için öncelikle lise 2. sınıftan sonra bölüm seçiminde eşit ağırlık bölümü seçilmelidir. Bu bölümden mezun olduğunuzda sınıf öğretmenliği bölümlerini tercih edebiliyorsunuz. Eşit ağırlık bölümünü seçtikten sonra üniversite sınavlarına girerek eşit ağırlık bölümünden istediğiniz üniversitenin sınıf öğretmenliği bölümüne yetecek bir puan almanız gereklidir. İstediğiniz puanı alıp üniversite tercihleri sırasında, sıralamanıza göre tercih yaparak istediğiniz üniversitenin sınıf öğretmenliği bölümünü kazanmalı ve okula kayıt yaparak  üniversiteye başlamalısınız.  4 yıllık üniversiteyi okuyarak stajınızı da tamamlayıp mezun olmalı ve sınıf öğretmeni olarak çalışabilmek için kamu personeli seçme sınavına girmelisiniz. Ülkemizde okullara öğretmen olarak atanmak için kpss sınavına girmeniz mecburi bir koşuldur. Öğretmenler için alan sınavına girerek kpss den belir bir puan alarak her yıl ağustos ayında yapılan öğretmen atamalarında puanınıza uygun bir şekilde tercih yapmalı ve sonuçların açıklanmasını beklemelisiniz. Sonuçlar açıklandığında yerleştirildiğiniz takdirde artık bir sınıf öğretmeni olarak göreve başlayabilirsiniz.

Sınıf öğretmenliği yapabilmek için bir okula atandıktan sonra bir yıl aday memur statüsünde öğretmenlik yapıyor ve bir yıl sonunda adaylığınız kalkarak asaletinizi kazanıyorsunuz. Artık asil bir sınıf öğretmeni olarak öğrencilerinize eğitim verebilirsiniz. Günümüzde sınıf öğretmenleri atamalarına yeterli kadro verilmediğinden bir mezun yığılması olmuş ve atanamayan sınıf öğretmenleri platformları kurulmuştur. Bu nedenle sınıf öğretmeni olarak atanabilmek için kpss tercihlerini çok stratejik bir şekilde yapmalı, önceliğiniz bir köy okuluna atanmalı ve sonrasında tayin ile istediğiniz okula gelmek olmalıdır. Bu yöntem ile 2 -3 yıl sıkıntılı bir süreçten sonra istediğiniz bir okulda görev yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.