Selimiye Camii Hakkında Kısa Bilgi

Selimiye Camii Hakkında Kısa Bilgi

Hakkında Kısa Bilgi

Dünyalar tarafından bilinen verelim. Edirne’de bulunan Selimiye Camii Osmanlı padişahlarından 2. Selim tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Mimar Sinan Selimiye Camii’ni 90 yaşında inşa etmiştir ve bu cami için en büyük ustalık eserim demiştir. Selimiye Camii hem günümüzün hem de Osmanlı mimarisinin en önemli yapıtlarından birisidir. Selimiye Camii kapısında bulunan kitabeye göre 1568 yılında yapılmaya başlanmıştır. Mimar Sinan Selimiye Camii’ni 27 Kasım 1574 Cuma günü açmayı planlamıştır fakat 2. Selim’in ölmesi sebebiyle cami 14 Mart 1575 yılında ibadete açılmıştır. Selimiye Camii’nin mülkiyeti Sultan Selim Vakfında’dır. Şehrin merkezinde bulunan Selimiye Camii Süleyman Çelebi döneminde inşası başlanmış ve Yıldırım Beyazıd tarafından şehir merkezi geliştirilmiştir. Bu merkez Srıbayı ya da Kavak Meydanı diye bilinir. 2000 yılında UNESCO tarafından Selimiye Camii Dünya Mirası Geçici Listesini eklenmişti. Bunun ardından 2011 yılında Dünya Mirası olarak tescil edildi. Selimiye camii hakkında kısa bilgilere ek olarak neden Edirne’de bulunduğundan da söz edelim.

Selimiye Camii Neden Edirne’de Bulunur?

Selimiye Camiinin neden Edirne’de inşa edildiğine dair tam bilgiler olmasa da rivayetler vardır. Evliya Çelebi’nin Seyehat aslı eserinde bahsedildiği üzere, 2. Selim rüyasında İslam peygamberi Muhammet’i görmüştür. Hz. Muhammet kendisinden Kıbrıs’ın fethi anısına bir camii yaptırmasını istemiştir. Ancak caminin inşasına başlandıktan üç yıl sonra 1571’de Kıbrıs’ın fethedildiğinden bu bilginin doğruluk payı yoktur. Bu konuyla ilgili daha gerçekçi bir diğer bilgi ise yaşanılan dönemde İstanbul şehrinden yeni ve büyük bir camiye ihtiyaç yoktur 2. Selim’de Edirne’ye beslediği yoğun sevgiden dolayı ve Edirne’nin o donemde Rumeli’nin Osmanlı egemenliğinin merkezi olması bu sonucu doğurmuştur.

Bir tepe üzerine inşa edilmiş olan Selimiye Camii’ne daha önce hiçbir camiye uygulanmamış teknikler uygulanmıştır. Daha önceki yapılan camilerin kubbeleri asıl kubbeli kademeli yarım kubbelerin üzerine yükselir fakat Selimiye Camii’nin kubbesi tek bir lebi ile örtülmüş ve bir kastak üzerine oturtulmuştur. Minareler ise kubbeye çok yakındır bu da caminin göğe doğru uzanıyormuş gibi gözükmesini sağlar. Bu sebeple Selimiye Camii Edirne’nin her yerinden görülür.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.