Safra Kesesi Taşı Ve Ameliyatı

Safra Kesesi Taşı Ve Ameliyatı

Halk arasında safra taşı olarakta bilinen safra kesesi taşları, ufak boyutlarda vücut içerisinde yer almaktadır.Safra kesesi taşları vücut içerisinde iki sebebten dolayı oluşabilmektedir. Bu sebebler ise, aileden gelen genetik nedenler ve düzensiz beslenmenin beraberinde getirdigi olumsuz sonuçlar. Özellikle hızlı kilo vermek isteyen bayanlar tarafından düşük kalorili yapılan diyetler sebebi ile beslenmede oluşan düzensizlikler en temel safra kesesi oluşumudur. Ufak yaşta çocuklarda görülen safta kesesi rahatsızlıklarının sebebi ise, doguştan meydana gelen kan hastalıkları ile ilgilidir. Safra kesesi taşı en çok orta yaş üzeri bayanlarda ortaya çıkmaktadır. Dogum sonrası ortaya cıkan safra taşlarıda halk arasında artık bilinmektedir. Erkeklerde görülme ihtimali oldukça düşük seviyelerdedir.

Safra Kesesi Ameliyatı

Safra kesesi taşı nedeni ile sorun yaşayan bireyler, bu sorundan kurtulabilmek için kesinlikle cerrahi operasyona girmeleri şarttır. Safra Kesesi Ameliyatı , safra kesesinin vücuttan alınması ile son bulabilmektedir. Tıbbın ilerlemesi ve teknolojinin gelişmesi ile artık safra kesesi ameliyatları kansız ve acısız bir şekilde gerçekleşmektedir. Göbekten açılan delik yardımı ile safra kesesi vücuttan ayrılarak opesasyon işlemi kısa sürede bitirilebilmektedir. Safra kesesi ameliyatı geçiren hastalar yaklaşık 6 saat sonra hafif yiyecekler tüketebilir. Ameliyattan yaklaşık 24 saat sonra ise taburcu olabilmektedirler. Taburcu olan hastalar yaklaşık 1-2 ay zaman dilimi içerisinde yaglı ve agır gıdalar tüketmemeleri önerilmektedir. Ameliyat sonrası bol sıvı tüketimi yapmak ve agır hareketler yapmamak uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.