Rahim Ağzı Kanserinden Korunmanın Başlıca Yolları

Rahim Ağzı Kanserinden Korunmanın Başlıca Yolları

RAHİM AĞZI KANSERİNDEN KORUNMANIN BAŞLICA YOLLARI

İnsanlar arasında rahim ağzı kanseri olarak bilinmekte olan “serviks kanseri”, Türkiye’de ve dünyada kadınlarda oldukça fazla rastlanan en sık karşılan yedinci kanser çeşidi olarak tanınıyor.  Rahim ağzı kanserinden korunmak için neler yapılmalı, rahim ağzı kanseri hakkında bilgiler purtukal.com adresi olarak sizlere sunuyoruz.

Birçok kanser türünde olduğu gibi rahim ağzı kanserinde de erken teşhis hayati açıdan büyük önem teşkil ediyor. Bu sebeple, kanser meydana gelmeden önce lezyonları yakalamak konusunda düzenli muayene ve smear testinin dışında doktorların önerilerini dikkate almak bu hususta oldukça önemli bir durumdur.

Rahim ağzı kanserinin meydana geliş sebebi tam olarak ifade edilememekle beraber bazı risk unsurları kansere yakalanma olasılığını yükseltmektedir. Rahim ağzı kanserinin gelişimimdeki en önemli risk unsuru HPV’dir. 100 den fazla çeşidi olan bu virüsün bazı tiplerinin kanser gelişiminde önemli derecede rol oynadığı ortaya çıkmıştır. HPV ise cinsel yolla bulaşır. Genital siğillere meydana getirdiği gibi hiçbir bulgu da vermeyebilir. Bunun dışında sigara kullanımı da tüm kanserlerde olduğu gibi rahim ağzı kanseri oldukça önemli bir etkendir.

Rahim ağzı kanseri, düzenli bir şekilde yapılan muayene ve tarama programları ile kontrol altına konulabilen, erken teşhis yapıldığında tedavisi olan bir kanser çeşididir. Günümüzde bu kanserin taramasında kullanılan en fazla yöntem PAP smear testi olmaktadır. Aktif cinsel hayatı olan her kadının senede bir efa düzenli olarak gerçekleştirmesi gereken smear testi ile rahim ağzında henüz kanseri dönüşmemiş lakin kanserin ön lezyonları bulunan anormal durumlar ortaya çıkarılarak, hasta tam olarak sağlığına kavuşturulmaktadır.

Rahim ağzı kanserinden korunmak adına; Doktor kontrollerini ihmal etmemeniz gerekir.  Doktor kontrolünde HPV aşılarını yaptırmanız gerekir. Sigara nargile, içki gibi ürünlerinden uzak kalmak gerekir. Bağışıklık sistemini artırın. Cinsel yolla bulaşabilecek hastalıklara yönelik her zaman önleminizi alın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.