Pi Sayısı Hakkında Bilgi

Pi Sayısı Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi

sayısı; bir dairenin çevresinin, daire çapına bölünerek elde edilen sayıdır. Her hangi bir dairenin çevresinin çapına bölünmesi ile elde edildiğinden bütün dairelerde aynı pi sayısı elde edilir. Pi sayısının, tam olarak kimler tarafından bulunduğu bilinmemektedir. Günümüze kadar yapılan araştırmalarda bir çok uygarlık tarafından kullanıldığı bilinmekte ancak ilk olarak hangi uygarlığın kullandığı kesin olarak bilinmemektedir. Bu konuda Pi sayısını Babillerin ilk olarak hesaplamalarında Pi sayısını kullandığı, daha sonraları Orta Doğu uygarlıklarının ve Akdeniz uygarlıklarının Pi sayısını kullandığı bilinmektedir.

Pi sayısının sembolü Yunan alfabesinin bir harfi olan ve Yunanca da çember anlamına gelen perimetier kelimesinin ilk harfidir. Bu sembol ilk olarak 1737 yılında İsviçreli matematikçi Leonard Euler kullanmıştır. 1737 yılında yayınladığı matematik kitabında bu sembolün daha önceleri kullanıldığını ancak matematikçiler tarafından bu sembolün Pi saysı sembolü olarak kabul görmediğini de belirtmiştir.

Pi sayısı, M. Ö. 1900 lü yıllarda Babiller tarafından Π= 3,125 kabul edilmiş, Antik Mısırda ise 3,160,  Eski Yunanlılar tarafından Π=3,162 olarak kullanılmış. Milattan sonra ise İran’da pi sayısı Π= 3,14159 olarak kullanılmaya başlanmış, 1596 yılında Alman Ludolp Van Ceulen Pi sayısının virgülden sonraki 20 hanesini hesaplamış ve bu tarihten sonra Avrupa genelinde Ludoulp sabiti olarak kabul edilmiştir. Günümüzde de hala Ludaolp sabiti olarak bilinen ve başlangıcı 3.14 olan Pi sayısı kullanılmaktadır. Avrupalı matematikçiler daha sonra Pi sayısının virgülden sonraki rakamları hesaplamaya devam etmiş, belirli bir sayıya kadar  hesaplanabilmiştir.

Günümüzde matematik alanında bir çok hesaplama ve formül içerisinde kullanılan pi sayısının virgülden sonraki rakam sayısının bulunabilmesi için çeşitli yarışmalar düzenlenmiş, yarışmalar dışında çeşitli matematikçiler ise çalışmalar yaparak pi sayısını hesaplamaya çalışmışlardır. Son olarak bir matematikçi pi sayısının tüm halkalarını çözerek kendisini tekrar etmeye başladığı sıraya kadar çözerek pi sayısı gizemine son vermiştir. Pi sayısı ile ilgili rivayetler de bulunmaktadır. Mısırda inşa edilmiş olan piramitlerin hesaplamaları yapıldığında pi sayısının virgülden sonraki rakamlarının sırasına göre yapıldığıdır. Piramit katlarının her birinde kullanılan taş sayısının birbirini takip eden sayısı sırasına göre olduğu rivayeti vardır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.