Paskalya Adası ve Öğretileri

Paskalya Adası ve Öğretileri

ve Öğretileri

Paskalya Adası Büyük Okyanusun güneydoğusunda Şili’ye bağlı bir adadır. Şili sahillerinden 3700 km, kendisine en yakın adadan 2000 km uzaklıktadır. Çok izole kalmış bu adada 2012 yılı sayımına göre 5761 kişi yaşamaktadır. Adaya ayak basan ilk Avrupalı olan Hollandalı kaşif Jacob Roggeveen, ziyaretinin paskalya bayramının arifesine denk geldiği için adaya Paskalya ismini vermiştir. Paskalya Adası’nı özel yapan bu adadaki M.S. 1200 ile 1600 yılları arasında yapıldığı tahmin edilen görkemli heykellerdir.

Bu olarak adlandırılmaktadır. Sayıları bugün 600 civarında olan bu heykeller ortalama olarak 11 metre uzunluğundadır. Ağırlıkları ise yaklaşık 55 tondur. ’lerin en ağırı, 86 tonluk tamamlanmamış bir taş heykeldir. Tahminlere göre eğer bu taş heykel tamamlansaydı ağırlığı 270 ton ve boyu ise 21 metre olacaktı.

Hollandalı kaşif Roggeveen 1722 yılında bu devasa taş heykellerin olduğu adayı ziyaret ettiğinde, bodur çalılar dışında tek bir ağacın bile varlığına rastlamamıştır. Ancak yapılan araştırmalara göre Paskalya Adası eskiden, insanların ilk kez adaya gelip yerleşmeye başladığı düşünülen MS 900’lerde, ormanlarla kaplı yeşil bir adadır ve pek çok kuş türü bulunmaktadır. Peki olması gereken ağaçlar nereye gitmiştir…

Ada sakinleri, belki de tapınmak için inşa ettikleri, tonlarca ağırlığındaki heykelleri taşımak için ağaçları kesip kullanmışlar. Isınmak, yemek pişirmek ve ölülerini yakmak gibi faaliyetler için de yine ağaçlar kullanılmış. Bu öyle bir umursamazlıkla yapılmış ki en sonunda ormanlar yok olmuş. Ağaçlar yok olunca adada yaşayan kuş türleri azalmış ve toprak erozyonu başlamış. Açlık sorunu çıkmış, nüfus azalmış ve yamyamlık ortaya çıkmış… Heykellerin dikilmesini sağlayan kabile reisleri devrilmiş ve iç savaş çıkmış…

Paskalya Adası’nı dünyamızın küçük bir örneklemi olarak düşünüp konuya baktığımızda, bilinçsizce yapılan her hareketimizin yaşadığımız çevreye verdiği zararları net bir şekilde görebilmekteyiz. Milyonlarca yıldır en güzel haliyle varlığını sürdüren doğa, ne yazık ki, düşüncesiz bir insan eliyle telafisi imkansız şekilde tahrip olabiliyor. Bu tahribat karşısında bize de sorgulayıp sonrası için daha doğru adımlar atmak düşüyor.

Yazar: Melek AYDIN

Yararlanılan Kaynaklar

https://tr.wikipedia.org/wiki/Paskalya_Adas%C4%B1, (9.9.2016)

Aydınonat, E., (2014). O Son Ağaçları Kesmeyecektik. http://neaydinonat.com/?p=287, (9.9.2016)

 

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.