Pamukkale Travertenleri Hakkında Kısa Bilgi

Pamukkale Travertenleri Hakkında Kısa Bilgi

Hakkında Kısa Bilgi

Denizli ili, Pamukkale ilçesinde yer alan Pamukkale travertenleri, traverten  yapıların kat kat ve beyaz renkli kayaçların oluşturduğu doğal güzellikleri olan yapılardır. Oluşumları uzun yıllar süren bu travertenler, Pamukkale travertenleri, Pamukkale bölgesinin jeolojik çağlarda kayaç türlerinin farklılaşması ile ortaya çıkan minarellerin, termal kaynaklardan yerin 350 metre aşağısından çıkan suyun kanallar aracılığı ile taşınması sırasında meydana gelen çökelme sonucu  minareller dibe çöküp katılaşması sonucu oluşur. Katılaşan minareller suyun akış yönüne doğru katman katman olacak şekilde tabakalar halinde birikerek beyaz renkli travertenleri meydana getiriyor. Termal kaynaklardan yerin çok aşağılarından çıkan sıcak su, 36 derece sıcaklıkta içerdiği kalsiyum ve hidrokarbonat suyun içindeki oksijenin su buharı haline gelmesi ile etkileşerek kalsiyum karbonat, karbondioksit oluşturmaktadır. Kalsiyum karbonat beyaz renkli bir minarel olarak dibe çökerek traverten tabakaları oluşturuyor. Kalsiyum karbonat sıcak haldeyken akışkan bir yapıya sahipken, sıcaklığını kaybederek sert kayaç yapısna kavuşur.

Ziyaretçilerin gezdiği, üzerinde dolaştığı Pamukkale travertenleri kalsiyum karbonat yapıların ezilmesine ve dağılarak ufalanmasına neden oluyorlar. Bu nedenle ziyaretçilerin verdiği zararın en aza indirilmesi için termal su, belirli proğramlar dahilinde verilmekte, fazla miktarda su verilmeyerek yoşunlaşarak beyaz renklerin yeşile dönüşmesi engellenmektedir. Beyaz rengin oluşmasında bir çok etken olduğu için trverten tabakaların renk tonları aynı değildir. Hava şartları, ısı kaybı akışkanın jel hali, çökelme süreci, termal kaynaktan çıkan sudaki karbondioksit ve kalsiyum miktarı gibi faktörler nedeniyle beyaz renk tonu farklılık gösterir.

Yapılan incelemeler sonucunda  termal kaynaktan alınan su örneğinde karbondioksit miktarı  725 mg/l , kalsiyum miktarı ise 357 mg/l iken trvaverten üzerinden akan sudan alınan örnekte ise karbondioksit miktarı 145 mg/l, kalsiyum miktarı ise 95 mg /l olarak ölçülmüştür. Minarel değerlerinin bu kadar çok düşmesi sonucu traverten yapısı, sertliği ve beyaz rengi farklılık gösterir. Pamukkale’ye gezmeye gittiğinizde kayaç tabakalarının çeşitli katmanlarını incelediğinizde kimi kısımların ufalandığını dağıldığını, kimi kısımların ise çok sert ve yapısını koruduğunu göreceksiniz. Dünya üzerinde traverten yapılar olarak 7 farklı ülkede benzeri bulunan Pamukkale travertenleri, mutlaka gidilip, gezilmesi ve hakkında bilgi edinilmesi gereken doğal kaya tabakalarıdır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.