Özbekistan Hakkında Bilgi

Özbekistan Hakkında Bilgi

Özbekistan Hakkında Bilgi

Asya kıtasında bulunan, Kazakistan, Tacikistan, Kırgızistan ve Türkmenistan ile ile sınırları bulunan, bu ülkelerin arasında yer alan bir Türk devletidir. Sovyetler Birliği’nin dağılması 1991 yılında  bağımsızlığını kazanmış, Türk lehçelerinden biri olan Özbekçeyi dil olarak kullanan, dünya üzerinde bulunan yedi bağımsız Türk devletinden birisidir. Özbekistan adı, 1313 – 1340 yıllarında Altınordu Devleti hükümdarı olan  Gıyaseddin Muhammed Özbek tarafından verilmiş ve bu tarihten sonra Özbek halkı olarak süre gelmiştir.

Özbekistan’ın  İklimsel Özellikleri

Özbekistan, fiziki yapısı gereği kurak  kara iklimine sahiptir. Ülke topraklarının % 10 u kadarı ormanlar ile kaplı geri kalan alanı çöl, kurak toprak olduğu için kurak bir iklime sahiptir. Yılda metrekare başına ortalama olarak 200 mm yağış alsa da bazı dönemlerde bu miktar 400 mm kadar artış göstermektedir. Yaz aylarında sıcaklık 45 derecelerin üzerine çıkarken kış aylarında ise – derecelere kadar düşebilmektedir.

Özbekistan Yer Altı Kaynakları

Özbekistan’ın, bulunduğu topraklar,  zengin yer altı kaynaklarına sahip olduğundan  yer altı kaynakları bakımından oldukça zengindir. Bir çok bölgesinde doğal gaz, kömür, bakır, çinko, kurşun, ve altın yatakları bulunur. Ayrıca Özbek mermeri çok meşhur ve pahalı bir mermerdir. Özbekistan kendi topraklarından çıkardığı doğal gazı Kazakistan’ın sahip olduğu iletim hatları ile farklı ülkelere satmakta ve gelir elde etmektedir.

Nüfus ve Sosyal Hayat

Özbekistan, 2014 yılında yapılan nüfus sayımına göre 27.5 milyon nüfusa sahiptir. Nüfusunun % 71 ini yerli Özbek halkı,ini Ruslar, % 4 ünü kazak halkı,  % 4 ünü Tacik halkı, geriye kalan % 12 sini de diğer etnik kökenlere bağlı halk oluşturur. Nüfus özellikle, Taşkent, Semerkant, Buhara, Hive, Hokand gibi şehirlerde yoğunlaşmış olsa da kırsal kesimlerde de halk yaşamaktadır.

Özbekistan Ekonomisi

Özbekistan, dünyada pamuk üretici ülkeler sırasında 3. Sırada yer alır. Ekonomisi sanayi ve tarıma dayalı bir ekonomidir. İklimi gereği koyun üretimi meşhur olan Özbeklerin Karakul koyunu meşhur bir koyun türüdür. Yer altı kaynaklarından doğal gazı çıkarıp boru iletim hatları ile farklı ülkelere satmaktadır. Kurutulmuş, tütsülenmiş balık üretimi ve ihraç edilmesi ile havyar üretimi de yapılmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.