Orhun Yazıtları Hakkında Bilgi

Orhun Yazıtları Hakkında Bilgi

Göktürk yazıtlarına denilmektedir. Orhun yazıtlarının Türk tarihine ışı tuttuğu ve Türk alfabesinin gelişim sürecini gösterdiği bilinmektedir. Bu nedenle Türk tarihi için oldukça önemli yazıtlardır. Doğu’da Çin sınırında yaşamış olan Türklere ilişkin en önemli eserler olarak kabul edilir. Orhun ırmağının eski yatağına dikilmiş olan bu yazıtlar günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Yaklaşık bir kilometrelik alan içerisinde bulunan bu yazıtlar Moğolistan sınırları içerisinde bulunmaktadır. günümüze ışık tutmayı başardığı için Orhun yazıtları hakkında bilgi oldukça değerli kabul edilmekte ve bu eserler günümüz diline çevrilmektedir.

Göktürk alfabesi ile yazılmış olan ilk anıtlar 6.yy dayanmaktadır. İlk yazıtlarda çok detay bulunmazken 8.yy’da yazılmaya başlanmış olan yazıtlarda ise edebi güzellik bulunmaktadır. Bu taşların sayfaları fazlaca geniştir ve daha fazla bilgi içerirler. Vezir Tonyukuk adına 720 yılında yaptırılmış olan bir tane, Tınyukuk tarafından 731 yılında yaptırılan ve ölen Kül Tigin içinde 734 yılında yaptırılarak toplamda 3 tane Bilge Kağan anıtı bulunur. Bu anıtlar edebiyat ve tarih açısından büyük bir önem taşımaktadır.

Orhun yazıtları hakkında bilgi tarihte ilk olarak 13.yy’da bahsedilmiştir. İlhanlılar devrinin tarihçisi olan Cüveyni yazmış olduğu edebi yazılarda bu anıtlardan bahsetmiştir. Bu yazıtların okunması ise 19.yy’da gerçekleşmiş ve Danimarkalı bilgin olan Thomsen bu yazıtlar üzerindeki yazıları günümüz diline çevirmiştir.

Yazıtlarda Kullanılan Üslup

ya ad bilinen adı ile Göktürk yazıtları anlattığı üslup göz önüne alındığı zaman en güzel üsluba sahip yazıtlardan bir tanesidir. Bu yazıtlar arasında üslupça en güzel olanı ise ölen Kül Tiğin adına kardeşi Bilge Kağan tarafından diktirilmiş olan Kül Tiğin anıtıdır. Bu anıt saygı ve sevgiyle diktirilmiştir. Bu anıt üzerindeki yazılar hükümdar ailesinde bir prens olan Yoluğ Tiğin tarafından kaleme alınmıştır. Anıt üzerinde o zamanda yaşayan Türklerin yaptıkları Kurtuluş Savaşı anlatılmaktadır. Bu nedenle bu anıtlar tarihimize ışık tutan önemli edebi anıtlar olarak kabul edilir. Ayrıca Orhun yazıtları hakkında bilgi hükümdar Bilge Kağan’ın kendi ağzından halka sesleniş hitabını da içermektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.