Orhun Kitabeleri Hakkında Bilgi

Orhun Kitabeleri Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi

Göktürk alfabesi nasıl ki “Orhun Alfabesi” olarak adlandırılıyorsa, da aynı şekilde “” olarak adlandırılmaktadır. Türklerin ilk kullanmış olduğu alfabe olan Orhun alfabesi ile yazılan tüm yazıtlara Orhun Kitabeleri denilmektedir. Orhun kitabelerinin diğer kitabelere göre daha canlı ve söylev dili tarzında bir yazım tarzı bulunmaktadır. En önemli ise Göktürklerin birinci dönemine ait olan Türkçe metinlerin yazıldığı herhangi bir metnin günümüze kadar gelmemiş olmasıdır.

Orhun Kitabeleri Neden Önemlidir?

Türk yazı edebiyatına ait geçmişe dayalı çok fazla yazılı kaynak bulunmaz. Orhun kitabeleri ise Türk edebiyatının en eski dönemini oluşturan kitabeler olduğu için Türk edebiyatında ayrı bir yeri bulunur. Ayrıca bu kitabeler Türk tarihine de ışık tutmaktadır.

Bu kitabelerde genel olarak Doğu Göktürklerin tarihinden bahsedilmektedir. Ayrıca Göktürklerin komşularıyla olan ilişkilerinden, yaptıkları savaşlardan ve yönetiminden bahsedilmektedir. Orhun kitabeleri 1893 yıllında Moğolistan’ın Orhun Vadisi olarak bilinen vadisinde bulunmuştur. Keşfedilmiş olan Orhun kitabelerinin dili anlaşılmadığı için ilk çevirmeyi 1893 yılında Danimarkalı bir dil bilimci olan Vilhelm Thomsen yapmış ve Rus Türkolog olan Vasili Radlof’ta ona yardımcı olmuştur. Orhun kitabelerinin günümüz diline çevrilmesinden sonra 15 Aralık’ta bu kitabeler bilim dünyasına açılmıştır. Bu da en önemli Orhun kitabeleri hakkında bilgi arasında yerini almaktadır.

Orhun Kitabelerinde Hangi Yazım Kuralları Bulunur?

Orhun kitabelerinde hece ile alfabetik yazı sisteminin karışımı uygulanmaktadır. Ünlü işaretlerinin kullanımı ise sınırlıdır ve bunlar belirli yazım kurallarına bağlıdır. Ünsüz işaretleri ise genel olarak ünlü ile başlamakta ve ünsüz ile sona ermektedir. Bazı işaretlerde ise ünsüz işaretleri sadece ünlü ve ünsüz değerindedir.

Orhun Kitabelerini oluşturan kitabeler:

  • Tonyukuk kitabesi
  • Kültigin kitabesi
  • Bilge kağan kitabesi

Orhun Kitabelerinin Özellikleri

Orhun kitabeleri hakkında bilgi ve bu kitabelerin özellikleri:

  • Türklerin ilk yazılı eserleridir
  • Doğu Göktürklerin tarihine ışık tutmayı başarır
  • Yazımında söylev dili tercih edilmiştir
  • Türk dilinin günümüze kadarki gelişim sürecini gösterir
  • Din ve din dışı konular içerir
  • Türk tarihine ve yaşam biçimine ışık tutar
  • Tarih, coğrafya ve edebiyata kaynak niteliğinde özelliği bulunur.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.