Öğretmenlik Mesleği Hakkında Bilgi

Öğretmenlik Mesleği Hakkında Bilgi

Öğretmenlik Mesleği Hakkında Bilgi

Öğretmenler şüphesiz ki en değerli insanlardır. Gelecek nesillere en iyi şekilde insanlar yetiştirmek için çabalar ve çalışırlar. Öğretmenlik mesleği hakkında bilgilere bakacak olursak; Öğretmenlik, eğitim ve öğretim yerlerinde öğrencilere gerekli olan seviyede bilgi, sanat, bilim konuları öğretme mesleğidir. Bu mesleği yapan kişilere günümüzde öğretmen, eskilerde muallim denir. Öğretmenlik mesleğini yapabilmek için kişiler belirli bir dalda veya branşta eğitim almalıdır. Aynı zamanda bu kişiler pedagojik formasyona sahip olmalıdır. Öğretmenlik mesleğinde esas olan bilgi göstermek, yol göstermek, terbiye etmektir.

Öğretmen olmak isteyen kişiler genel kültür ve özel alan eğitimi alırlar. Eskiden öğretmen okullarında ilkokul öğretmenleri yetişirdi. Şimdi öğretmen olmak isteyenler liseden çıkıp yüksek okulların fen ve edebiyat fakültelerinde eğitim görürler. Burada pedagojik, didaktik konularla ilgili eğitim alırlar. Bu gerekli yönetmeliklere uyan kişiler eğitimlerinin sonunda okullarda görev alırlar.

 

 Milli Eğitim Bakanı yönetmeliğine göre öğretmenlerin görevleri;

  • Kendilerine verilen ve eğitim aldıkları konularda dersleri okutmak
  • Öğrettikleri derslerle ilgili uygulama ve deneyler yapmak
  • Serbest çalışma saatlerinde öğrencileri kontrol etmek
  • Ders dışında okulda olan eğitim ve yönetim işlerine katılmak
  • Kanun ve yönetmeliklerle belirlenen ödevleri yapmak

Öğretmenlik mesleği hakkında bilgilere şunları da eklemek doğru olur. Öğretmenlerin ders sonunda görevleri bitmez. Mesaileri biten öğretmenlerden yıllık ders dağıtım planlarını hazırlamaları, ders için gerekli araçları hazırlamaları, yaptıkları sınavları değerlendirmeleri, öğrencinin gelişimini izlemek ve öğrencilerin daha iyi noktalara gelmeleri için ne tedbirler alınmalıdır, gibi konular istenir. Öğretmenler önce okul müdürlerine sonra da Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı illerdeki amirlerin denetimine bağlıdır. Öğretmenler okul saymanlığından her ay maaşlarını alırlar ve emekli sandığına bağlıdırlar. Öğretmenler eğitim, öğretim ve bilimden başka ödev alamazlar. Kendi çalıştıkları okuldan başka ek olarak başka okulda çalışmak için Milli Eğitim Bakanlığından izin almaları gerekir.  Ülkemizde her yıl 24 Kasım günü Öğretmenler günü ve Öğretmenler haftası olarak büyük bir coşku ile kutlanır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.