Nijerya Hakkında Bilgi

Nijerya Hakkında Bilgi

hakkında bilgilere kısaca değinmek istiyoruz. devletinin adı Federal Cumhuriyeti’dir. Başkenti Lagos olan ’nın nüfusu 89.666.000’dır. Yüzölçümü 923.773 km2’dir. Resmi dili İngilizce olan ’nın dini İslamdır. Batı Afrika’da bulunan , İngiliz Milletler Topluluğu üyesi federal bir cumhuriyettir. Arapça yazılmış eski kayıtlara göre devleti 9. yüzyıl başlarında Hausa şehir devletleriyle kurulmuştur. İslam dininin yayılması ile şehir devletleri ve kabileler Müslümanlıkla şereflenmiştir. Bu bilgilere göre Kuzey tamamen İslam dinine girmiş geri kalan devletler ise İslamiyetin nüfuzuna girmiştir. Portakiz ve İngiliz esir tüccarı denizcileri ’ya 15. yüzyılda ilk kez sömürgeciliği getirmiştir.

 

Nijerya’nın Fiziki Yapısı

 

Güney Batı Afrika kıyılarında yer alan Nijerya’nın doğusunda Kamerun, kuzeydoğusunda Çad, kuzeyinde Nijer ve batısında Benin devletleri bulunur. Niyerja genel olarak 4 bölgeye ayrılır. Bu bölgeler; mangrovlı bataklık bölgesi, tropikal ormanlık bölge, Savan bölgesi ve kuzeyde yarı çöl bölgesi’dir. Nijerya hafif ondüleli yayla görünümüne sahiptir. Yüzlerce nehir ve kollarına sahiptir. Yarıçöl olan Kuzey Nijerya Büyük Sahra Çölü’nün devamı niteliğindedir. Nijerya hakkında bilgilere göre ekvatoral ormanlık arizeler mevcuttur.

 

Nijerya’da yüksek sıcaklıkların yanı sıra tropikal bir iklim vardır. Kıyıdan başlayan ve iç bölgelere uzunan yeşillik ve ormanlık bölgelere sahiptir. Bu sebepten dolayı Nijerya yıllık ortalama 1000 ile 1500 mm civarında yağış alır.  Nijerya’nın kuzey bölgelerinde ise çöl iklimi mevcuttur. Çöl iklimi sebebiyle Büyük Sahra Çöl’ünden esen sert ve şiddetli rüzgarlar beraberinde toz ve kum getirirler. Nijerya ayrıca dünyanın en uzun nehirlerinden biri olan Nijer Nehri’ne sahiptir. Nijer Nehri 4180 km uzunluğundadır ve ülkenin yaşam kaynağıdır. Bu nehir üzerinde kurulu olan Kainiji Barajı ile ülkenin elektrik enerjisi karşılanır.

 

Afrika’nın en kalabalık ülkesi olan Nijerya, nüfus artışının en yüksek olduğu ülkelerden biridir. Halkın büyük bir kısmı yerli kabilelerden oluşur. Ülkede beyaz Avrupalılar da bulunur. Nijerya ekonomisi daha çok tarıma bağlıdır. Ülkede kakao ve kauçuk üretimi yapılır. Nijerya’da kişi başına düşen milli gelir 370 dolardır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.