Nasrettin Hoca Hakkında Bilgi

Nasrettin Hoca Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi

Halk hikayelerimiz baş kahramanlarından olan Nasrettin Hoca mizahi bir dille herkesi güldürmüştür. Nasrettin Hoca hakkında bilgiler sınırlıdır. Nasrettin Hoca 1208 yılında Eskişehir’in ilçesi Sivrihisar’ın Hortu köyünde doğmuştur. Babasının adı Abdullah Efendi’dir. Annesinin adı Sıdıka Hatun’dur. Nasrettin Hoca’nın annesi ve babası aynı köylüdür. Nasrettin Hoca’nın babası Hortu köyünde imamlık yaptığı için, Hoca dönemin şartları gereğince medrese eğitimi almıştır. Sivrihisar’da eğitim göre Nasrettin Hoca babasının ölümünden sonra tekrar Hortu köyüne geri dönmüştür. Köyüne dönen Nasrettin Hoca burada babasının mesleğini sürdürmüştür. Nasrettin Hoca Hortu köyünde imamlık yapmıştır. 1237 yılında Akşehir’e gelen Nasrettin Hoca, Akşehir’de İslam dini hakkında çalışmalarını sürdürmüştür. lerden bazıları kesinlik kazanmamıştır. Mesela Nasrettin Hoca’nın Akşehir’de medresede eğitim verdiği ve kadılık yaptığı söyleniyor. Bu sebepten dolayı kendisine Nasuriddin Hace adı verildiği söyleniyor. Kendisi daha sonra bu ismi değiştirerek Nasrettin Hoca ismini almıştır. Akşehir’de yaşamını sürdüren Nasrettin Hoca yine aynı şehirde 1284 yılında vefat etmiştir.

 

Nasrettin Hoca’nın değeri yaşadığı olaylardan değil halkle olan diyaloğu ve güldürmecelerinden anlaşılır. Fıkralarından da anlaşılacağı gibi Nasrettin Hoca belli bir dönemin değil Anadolu’da yaşayan herkesin yaşama biçimini, güldürü ögesini ve eğlenme türünü dile getirmiştir. Güldürmecelerinde ki konular sevgi, yergi, övgü, alaya almak, gülünç durumlar, kendisiyle çelişkide olmak, Şeriat’ın katılıkları çok ince bir diller eleştirmekdir. Nasrettin Hoca bu konuları işlerken zaman zaman bilge, bilgisiz, açıkgöz, utangaç, atak, şaşkın, korkak ve kurnaz olmuştur. Kaba sofuların ahretle ilgili konularını yerdiği eserleri ”Fincancı Katırları, Ben Sağlığımda Hep Buradan Geçerdim”dir. Nasrettin Hoca’nın dilinde halkın tepkisini gösteren eseri ” Ye Kürküm Ye”dir. Nasrettin Hoca’nın bilgileri ve etkisi tüm toplumlara yayılmıştır. İncili Çavuş, Bekri Mustafa ve Bektaşi gibi değişik yörelerin konularını da bu gülmecelerinde yansıtmıştır. Bunlardan ilk ikisi saray çevresindeki kişilerin kendilerini beğenmiş tavırlarını, üçüncüsü ise Şeriat katılığına duyulan tepkiyi anlatır. Nasrettin Hoca hakkında bilgilere göre bu usta isim tüm Anadolu halkı tarafından büyük bir sevgiyle kabul edilmiştir. Günümüzde de hala Nasrettin Hoca fıkraları herkes tarafından büyük ilgi ile okunur ve anlatılır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.