Mürekkep Lekelerini Çıkartmanın Püf Noktaları

Mürekkep Lekelerini Çıkartmanın Püf Noktaları

Mısır Nişastası

Halı üzerinde mürekkep lekesi! Mürekkep lekesini çıkarmak için sütü ve mısır nişastasını karıştırarak bir hamur kıvamına getirin. Hamuru mürekkep lekesini çıkarmak için lekenin üzerine uygulayın. Karışımı halı üzerinde birkaç saat bekleterek kurumasını sağlayın. Ardından kuruyan kalıntıları temizleyin ve süpürün.

Süt

Renkli giysilerdeki mürekkep lekelerini gidermek için, bir gece sütün içerisinde bekletin. Lekeli giysiyi bir gece sütün içinde beklettikten sonra her zamanki gibi yıkayın. Lekeden eser kalmayacaktır.

Tuz

Hala ıslak olan bir mürekkep lekesi varsa üzerine tuz dökün. Nemli bir şekildeyken kağıt havlu ile hafifçe vurdurun ve tuzu en son fırçalayın. Bu işlemi leke tamamen çıkana kadar tekrarlayın.

Tartar Kreması

Gömleğin üzerine kalem mi aktı? Lekeyi yok etmek için 2 çorba kaşığı tartar kreması ve 2 yemek kaşığı limon suyunu karıştırıp macun haline getirin ve leke üzerine yapıştırın. Mürekkep lekesini 3-4 saat boyunca bekletin ve ardından fırçalayın. Daha sonra gömleği normal rutinde yıkayın.

Aseton

Cildinizdeki mürekkep lekeleri sabun ve su ile çıkmazsa muhtemelen suda çözünmeyecektir. Bunun yerine aseton kullanmayı deneyin. Bir pamuk yardımıyla mürekkep lekesi olan yerlere uygulayın. Mürekkep lekeleri çıktıktan sonra cildi su ve sabunla yıkayın.

Diş Macunu

Diş macunu kumaşa ve mürekkep lekesine bağlı olarak işe yarayabilir veya yaramayabilir. Mürekkep lekesinin üzerine jel olmayan bir diş macunu koyun ve şiddetle çitileyin. Ardından su ile yıkayın. Eğer lekenin bir kısmından kurtulabildiyseniz harika! Lekeden tamamen kurtulana kadar işlemi tekrarlayın. Aynı uygulama ruj lekesi içinde geçerlidir.

Alkol

En sevdiğiniz kıyafetinize mürekkep mi bulaştı? O zaman kıyafetinizi yıkamadan önce mürekkep lekesinin üzerine biraz alkol sürün birkaç dakika bekletin ve daha sonra yıkayın.

Sirke

Mürekkep lekesinin olduğun kıyafetinizi önce bir miktar beyaz sirke ile ıslatın. Küçük bir kabın içerisinde 2 kaşık sirke ile 3 kaşık mısır nişastasını karıştırarak lekenin üzerine sürün. Kıyafetinizi yıkamadan önce macunun iyice kurumasını bekleyin, daha sonra yıkayın.

Zımpara Kağıdı

İnce kum zımpara kağıdı ve nazik bir dokunuş bir araya geldiğinde, süet giysilerde, ayakkabılarda bir mürekkep lekesi veya küçük bir çizik izini en aza indirmek için idealdir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.