Mimar Sinan Hakkında Bilgi

Mimar Sinan Hakkında Bilgi

Asıl adı, Sinaeddin Yusuf olan  Kayseri’nin bu günkü adı Ağırnas olan Ağrianos köyünde  doğmuştur.  Babasının adı Adulmannan olduğu için devşirilene kadar Abdulmennan oğlu Sinan olarak tanınmıştır.  Osmanlı devletinde devşirme sistemi ile 1511 yılında devşirilmiş, İstanbul’da yeniçeri olarak görev yapmaya başlamıştır. Mimar Sinan Yavuz Sultan Selim ile birlikte yeniçeri olarak Mısır seferine katıldı, Ridaniye seferlerine katıldı. Bu seferler sırasında ordunun yol güzergahında bulunan nehir  ve bataklık alanlardan ordunun geçmesi için basit köprü çizimleri yapıp, inşa edilmesini sağladığı için bu seferlerden sonraki tüm seferlere katıldı.

Kanuni sultan Süleyman döneminde, seferlerde gösterdiği başarılar nedeniyle acemi oğlan yaya başılığına, zemberekçi başılığına ve baş teknisyenliğe getirildi. Kanuni Sultan Süleyman’ın İran seferine baş teknisyen olarak katılan Mimar Sinan, Van gölünden karşıya geçilmesi için kadırga çizimleri yapıp, 2 hafta içinde inşa ettirerek ordu komutanları tarafından ödüllendirildi. Bu başarısı ile Haseki ünvanı alan Mimar Sinan,  Kanuni Sultan Süleyman’ın  Boğdan seferi sırasında Prut nehrinin geçilebilmesi için, kısa sürede çok sağlam bir köprü inşa ettirmiş ve ordunun kısa sürede nehri geçmesini sağladığı için  ordunun baş mimarı ünvanı verilmiştir. Bu başarısından sonra Osmanlı Devletinin baş mimarı olarak ömrünün sonuna kadar hizmet etmiştir.

Baş mimar Mimar Sinan, ömrünün sonuna kadar bir çok esere imza atmış, Kanuni Sultan Süleyman, 2. Selim, 3. Murat ve 1. Ahmet dönemlerinde devletin baş mimarı olarak görevine devam etmiş, Sedefkar Mehmet Ağa gibi usta mimarları yetiştirmiştir. Mimar Sinan’a aralarında külliye, cami, konak, köprü, han, imaret, sarnıç, darüşşifa gibi bir çok yapı türünde eserler vermiştir. Mimar Sinan yaptığı eserler içerisinde yer alan Şehzade Camiini çıraklık dönemi eserim, İstanbul’da yer alan Süleymaniye Camiini kalfalık dönemi eseri, Edirne’de bulunan Selimiye Camini ise ustalık eseri olarak nitelemiştir. Selimiye Cami içerisinde yer alan minberin ahşap kolon üzerine ters lale figürü yerleştirmiş ve yazdığı mektuba; bu lale zemine ulaştığında cami ömrünü doldurmuş olacak ve yıkılacak diye yazmıştır. 16 yüz yılda yapılan cami de günümüzde ters lale kolonun ortasına yakın bir yerde bulunmaktadır.

Mimar Sinan 1588 yılında İstanbul’da  vefat etmiştir, Süleymaniye cami külliyesi içinde yer alan türbeye defnedilmiştir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.