Mevlana Hakkında Kısa Bilgi

Mevlana Hakkında Kısa Bilgi

Asıl adı halk arasında bilinenin aksine ’dir. Mevlevilik tarikatının düşünce adamlarının başında gelen , aynı zamanda hoşgörü ve barışın simgesi olarak da tümdünya tarafından tanınmaktadır. uzun süre Konya da yaşamış, ve burada vefat etmiştir. Bu nedenle türbesi de Konya da bulunmaktadır. , Anadoluya sonradan gelip yerleşmiş, Afganistan’ın Belh şehrinde 1207 yılında doğmuş bir evliyadır. Mevlevi dergahında en yakın dostu olan Şems Tebrizi ile gönül birlikteliği kurmuş Allah sevgisi ile günlerce uyumadan sohbetler etmişlerdir. Annesi ve babası da ilim sahibi olan Mevlana Celaleddin Rumi, küçük yaşlarda tasavvuf eğitimi almaya başlamış, tasavvufa olan merakı ile öğretmeni olan Mutasavvıf Ferüddin efendinin dikkatini çekmiştir. Mutasavvıf Ferüddin efendi, tasavvuf konularında Mevlananın üzerine düşmüş ve özen göstermiş, iyi bir eğitim vermiştir.

Andaolu’ya gelen Mevlana, uzun süre Konya’da mutasavvıflık yapmış, bilgisi, hoş görüsü ile mevlevi ve bektaşi dergahlarında sohbetler vermeye başlamıştır. Zamanla bilgisini ve Allah’a karşı beslediği sevgi ile talebelerinin saygısını kazanmıştır. 1244 yılında Şems Tebrizi allah dostu olan Mevlana ile tanışmak için köyünden çıkıp uzun bir yol yürüyerek ve Konya’ya ulaşmıştır. Konya’da mevlevi dergahına girdiğinde Mevlana; kapımızdan bir allah dostu girdi, onu misafir edin, dinlendirin ve saygıda kusur etmeyin demiştir.  Şems Tebrizi, akşam yemeğinde Mevlana ile tanışmış ve çok etkilenmiştir. Bu tanışmadan sonra ölene kadar dergahtan ayrılmamış ve Mevlana’nın can dostu olmuştur. Şems Tebrizi’nin ölmesi üzerine Mevlana inzivaya çekilerek uzun süre yalnız kalmış ve 1273 yılının aralık ayında  vefat etmiştir.

Mevlana, yaşadığı yıllar boyunca hem tasavvuf eğitimi vermiş, aynı zamanda hoşgörü ve barışın simgesi olmuş hem de  mevlevilik tarikatının getirdiği Allah sevgisini yaşamış ve yaşatmıştır. Mevlana Celaleddin Rumi, aynı zamanda kaleme aldığı ve islam tasavvufunun dayandığı hoşgörüyü anlatan Mesneviyi kaleme almıştır. Günümüzde 4 cilt olarak Türkçeye çevrilmiş olan Mesnevi, 4300 beyitten meydana gelmektedir.  Mevlananın günümüzde de geçerli olan çok ünlü yedi öğüdü vardır. Bu öğütler şunlardır.

1 ) Cömertlik ve yardım etme konusunda akarsu gibi ol
2 ) Şefkat ve merhamette güneş gibi ol
3 ) Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol
4 ) Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol
5 ) Tevazu ve alçak gönüllükte toprak gibi ol
6 ) Hoşgörülülükte deniz gibi ol
7 ) Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.