Meşe Ağacı Hakkında Bilgi

Meşe Ağacı Hakkında Bilgi

Meşe ağaçları kışları yapraklarını döken ve dört mevsim yaprakları yeşil kalan bir ağaç türüdür. Meşe ağaçlarının yaprakları farklı şekilde ve görünümdedirler. Yaprakların kenarları genelde dişli görünür ve düzgün bir yapıya sahiptirler. Erkek çiçekler, önceki yıla ait olan süngerler üzerinde toplu olarak durur. Dişi çiçekler ise teker teker üçerli beşerli gruplar haline bir arada bulunur. Çiçeğin tabanına da kupula benzeyen bir tabaka bulunmaktadır. Meyve bu kadeh sayesinde dipten içe doğru alınır. Kupulanın üzeri ise sert bir tabaka ile örtülüdür. hakkında bilgi arandığı zaman en çok merak edilen meşe ağaçlarının çeşitleridir. Yapılan araştırmalara göre dünya üzerinde 200’den fazla meşe ağacı türü bulunmaktadır. Türkiye sınırları içerisinde ise 18 farklı meşe ağacı türü bulunur. Türkiye’nin hemen her bölgesinde yetişen meşe ağaçları bütün orman bölgeleri dahil olmak üzere kimi bozkırlarda da görülebilir. Günümüzde Türkiye’de 6.5 milyon hektar alanda koru ve kesimlik meşe ağacı ormanları bulunur. Bu nedenle meçe ağaçları ormancılık ve parkçılık alanında büyük önem taşımaktadır. Meşe ağacı hakkında bilgi olarak bu da yine önemli bilgiler arasında yer almaktadır.

Ak meşe: Bu grupta bulunan meşe ağaçlarının gövdelerinde geniş iletişm boruları bulunur. Diğer meşe türleri gibi yaprakları dişli ve dikenli olmaz. Meyvenin iç yüzü çıplaktır ve tamamen olgunlaşması 1 yıl kadar bir süre alır. Ak meşenin tohumları tatlıdır. Türkiye’de tabi olarak yetişen meşe grubuna dahildirler.

Kırmızı meşe: Kırmızı meşenin odunları ak meşeye göre daha koyudur. Yaprak kenarları ve uçları dikensi gibidir. Meyvelerinin olgunlaşması ise 2 yıl gibi uzun bir süreyi alır. Meyvelerinin iç yüzü ak meşenin aksine tüylüdür. Ak meşe gibi Türkiye’de tabi olarak yetişebilmektedirler.

Herdem yeşil meşe: Odunları üzerinde bulunan iletim borularının halkası bulunmadığı için diğer meşelerden kolay bir şekilde ayırt edilebilmektedir. İletim boruları şeritler şeklindedir ve ısınsal yönde sıralar oluşturur. Yaprakları deri gibi serttir. Aynı zamanda yaprakları tam kenarlıdır ve yaprak kenarlarının dişli sert kenarları bulunmaktadır. Meçe ağacı hakkında bilgi olarak bunlar verilebilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.