Mehmet Akif Ersoy Hakkında Bilgi

Mehmet Akif Ersoy Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi

İstiklal Marşı’mızın yazarı ve önemli bir kişilik olan vermek hepimizin görevidir. Mehmet Akif Ersoy 20 Aralık 1873 yılında İstanbul’un Fatih ilçesi Sarıgüzel mahallesinde doğmuştur. Annesi Buhara’dan Anadolu’ya göç etmiş bir ailenin kızıdır. Adı Emine Şerif Hanım’dır. Babası Kosova’da doğmuştur ve Fatih Camii medrese hocalarından Mehmet Tahir Efendi’dir. Bu yüzden Akif ismini zamanla benimsemiştir. Mehmet Akif Ersoy ilk öğrenimine Fatih Emir Buhari Mahalle Mektebi’nde başlamıştır. İki yıl sonra ilkokul bölümüne geçmiştir ve babasından arapça öğrenmeye başlamıştır. Orta okuluna Fatih Merkez Rüştiyesi’nde başlamıştır. Mehmet Akif Ersoy, rüştiyede ki eğitimi sırasında Türkçe, Arapça, Farsça ve Fransızca dillerinde birinci olmuştur.

 

Rüştiyeyi bitirdikten sonra Mülkiye İdadisi’ne kaydoldu. Okula devam ettiği 1888 yılında babasını kaybetmiştir. Bu olayın ardından Fatih’de yaşanan büyük yangında evleri yanmıştır ve yoksulluğa düşmüşlerdir. Babasının öğrencisi olan Mustafa Sıtkı, yanan evlerinin olduğu arsaya ev yaparak onları o eve yerleştirmiştir. Meslek sahibi olmak isteyen ve aynı zamanda okuluna devam etmek istediği için yeni açılan ve ilk sivil veterinerlik yüksek okulu olan Ziraat ve Baytar Mektebi’ne başlamıştır. Şiire olan ilgisini okulun bitmesine iki yıl kala arttırdı. 1893 yılında baytarlık bölümünü birincilikle bitirdi. Bu okulda daha sonra Türkçe öğretmenliği yapmıştır ve yazıları Resmi Gazete Servet-i Finun Dergisi’nde yayınlanmıştır.

 

2. Meşrutiyet’in çok etkisinde kaldığı için arkadaşları Eşref Edip ve Ebül’ula Mardin ile çıkardığı Sırat-ı Müstakim dergisinde başyazar oldu. İstiklal Marşı yarışmasına katılmak isteyen Mehmet Akif Ersoy 500 lira ödülü duyunca ilk başta vazgeçmiştir. O zamanın Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Bey’in ricası üzerine ikna olmuştur. Orduya ithaf ettiği İstiklal Marşı Sırat-ı Müstakim ve Hakimiyet-i Milliye’de yayımlanmıştır. Hamdullah Suphi Bey bu marşı meclisde okumuştur. Ayakta dinlenen marş 12 Mart 1921 Cumartesi günü saat 17:45’te Milli Marş olarak kabul edilmiştir. Hasta olan Mehmet Akif, 27 Aralık 1936’da İstanbul’da vefat etmiştir. Mehmet Akif Ersoy hakkında ki bilgilere her yerden ulaşabilmek mümkündür.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp