Masa Tenisi Hakkında Bilgi

Masa Tenisi Hakkında Bilgi

Birçok yerde hakkında bilgi yanlış olarak verilmektedir. Masa tenisi günümüzde yaygın olarak oynanmakta olan salon sporlarından bir tanesidir. Aynı zamanda pinpon oyunu olarak da bilinen masa tenisi 19.yüzyılın sonları ile 20.yüzyılın başlarına doğru keşfedilmiş olan bir spordur. Keşfedildiği ve gelişmeye başladığı yer ise İngiltere’dir.

Masa tenisi gergin raketler ile oynanmaya başlanmıştır. Topun her rakete ve masaya çarpmasından dolayı çıkan ping – pong seslerinden dolayı da masa tenisine aynı zamanda pinpon oyunu adı verilir. İlk bulunduğu zamanlarda çok fazla tercih edilen ancak daha sonra çok az kişi tarafından oynanmaya başlanan masa tenisi I. Dünya Savaşı’ndan sonra ise yine yaygın olarak oynanmaya başlanmıştır.

Ping – Pong Birliği, federasyona benzer bir yapı ile 1902 yılında kurulsa da faaliyetlerini yürütemeyen birlik 3 yıl sonra 1905 yılında dağılmıştır. Daha sonra ise Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu (FIIT) kurulmuş ve bu federasyon günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Bu federasyona 110 ülkeden fazla ülke üye olmuştur.

Oyun Alanı ve Kullanılan Materyaller

Masa tenisi hakkında bilgi edinmek için masa tenisini kurallarını bilmek gerekir. Masa tenisi sert ve düz bir zeminde oynanır. Bu zeminin rengi genel olarak mavi ya da yeşildir. Ayrıca masa tenisi oynanan masanın ölçüleri ise 274 cm uzunluğunda ve 152 cm genişliğindedir. Masa tenisinin yerden yüksekliği ise 76 cm’dir. Masa tenisi hızlı oynanan bir oyun olduğu için oyuncular geniş ve rahat bir alan ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle masa tenisi oyunları için genişliği 6 uzunluğu ise 12 metrelik alan belirlenir. Ayrıca oyuncuların topu görmede sıkıntı yaşamaması için masa tenisinin oynandığı masa çok iyi bir şekilde aydınlatılmaktadır.

Masa tenisinde masanın ortasında bir ağ bulunur. Bu ağın yüksekliği 15 cm’dir. Oynanan top ise özel selülit bir malzemeden yapılmıştır. Topun içi boştur ve çapı 38 mm’dir. Ayrıca topun ağırlığı da ortalama olarak 2,5 gr olarak belirlenir. Oyuncuların topa vurmak için kullandıkları raketler ise tahtadan yapılır ve üzerlerinde özel kauçuk bir madde bulunur. Kısaca masa tenisi hakkında bilgi olarak bu bilgiler verilebilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.