Maden Ocakları Hakkında Bilgi

Maden Ocakları Hakkında Bilgi

Madencilik mesleği zor ve bir o kadar da tehlikelidir. Madenciler yer altında bulunan yeraltı zenginliklerini yani madenleri çıkarabilmek için kazarlar. Maden ocakları hakkında bilgi edinelim. Maden ocaklarında oluşabilecek ve can güvenliğini tehtid edecek durumlar için önceden önlemler alınmalı ve düzenli olarak kontroller yapılmalıdır. Maden ocaklarında kurulu olan aydınlatma, topraklama ve paratoner tesisatları düzenli olarak ölçülmeli ve kontrol edilmelidir. Kompresör hava tankları ve basınçlı diğer kapların ısı üreten kazanları periyodik olarak denetlenmeli. Hareketli olan parçaların koruyucuları olmalıdır. Maden ocaklarında kullanılan elektrikli cihazların ex-proof özelliği olmalıdır. İş makinelerinde geri vites ve ışıklı ikaz sistemleri bulunmalıdır. Taşıma bantlarında, zincirli konveyörların başında, ortasında ve sonunda durdurma düğmeleri olmalıdır. Maden ocaklarında bulunan havalandırma ve aydınlatma sistemleri için elektrik kesintilerine karşı jeneratör olmalıdır.

Maden Ocaklarında Oluşacak Göçükler için Yapılması Gerekenler

Maden ocaklarında işlerinin ehli olan mühendisler tarafından mühendislik hesaplamaları yapılmadı ve yeterli düzeyde tahkimat yapılmalıdır. Tahkimatta kullanılacak olan hidrolik direklerinin kontrolü düzenli olarak yapılmalıdır.

Havalandırmalar için de tedbirler alınmalıdır. Maden ocaklarında doğal havalandırmaların yetersiz olacağı düşünülerek mutlaka yapay havalandırma sistemi tesis edilmelidir. Bu ocaklara hava iletimini yapacak olan vantüplerin kontrolleri düzenli şekilde yapılmadır ve yırtık olan yerleri onarılmalıdır. Yangın ve patlama önlemleri için gerekli tedbirler alınmalıdır. Maden ocaklarının belirli noktalarında mobil olarak kullanılacak gaz ölçüm cihazları bulunmalıdır. Ocakta gerekli eğitimleri almış yangın müdahale ekipleri bulunmalıdır. Ayrıca alarm tertibatı ve yangın söndürücüleri olmalıdır. İzin verilen patlayıcı maddelerin dışında başka patlayıcılar kullanılmamalıdır. Bu patlayıcı maddeleri kullanan kişilerin yeterlilik belgeleri bulunmalıdır. Patlayıcı maddelerin deposuna giriş yerinde madencilerin dokunarak kendilerini topraklayabilecekleri bakır levhalar bulunmadır. Bu deponun etrafında bulunan kuru otlar ve yanıcı maddeler kaldırılmalıdır. Ocak içinde taşıma için kullanılacak araçların üstlerinde egzoz gazını önleyecek sistem ve kıvılcım önleyiciler bulunmalıdır. Bantlı ve zincirli taşıma bantlarının üzerinde otomatik olarak devreye girecek ikaz sistemleri bulunmalıdır.  Maden ocakları hakkında bilgiler bunlarla sınırlı değildir. Ocaklarda çalışan ve kurum sahiplerinin bu maddelere dikkat etmeleri gerekir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.