Kutup Ayısı Hakkında Bilgi

Kutup Ayısı Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi

kutuplarda, buzullarda ve soğuk bölgelerde yaşayan, ayı familyasının bir üyesi olan bir tür deniz ayısı olarak bilinir. Normal bir ayı familyasının soğuk bölgelerde yaşayabilmek için vücudunun mutasyona uğraması ile tüyleri kahverengi ve siyahtan beyaza dönmüş, bu nedenle adı kutup ayısı olarak süre gelmiştir. Kutup ayısı, yaşadıkları bölgelerin çok soğuk olması nedeniyle kalın kürklere ve deri altında kalın yağ tabaklarına sahiptirler. Bu nedenle normal ayı türlerinin iki katı besin tüketirler. Kutuplarda besin ve yiyecek bulmak zor olduğu için kutup ayıları daha yırtıcı ve kara üzerinde yaşayan en büyük etçil ayı türleri olarak bilinir. Kutuplarda ve buzullarda yaşadıkları için su canlıları ile beslenen kutup ayısı, yiyecek bulamadıklarında uzun mesafeleri yüzerek geçebiliyor ve farklı bölgelere giderek yiyecek arıyorlar.

 

Kutup ayısı, fiziki olarak yaşadıklara bölgelere uyum sağladıkları için vücut yapıları küçük ancak deri altı yağ bezleri ve kürkleri kalın olduğu için soğuk bölgelerde rahatlıkla yaşayabilirler. Diğer ayı türleri hem etçil hem otçul iken kutup ayıları evrilerek sadece etçil bir tür haline gelmiştir. Kutup ayısı boyu diğer ayılara göre daha kısa olmakta ve en fazla 3 metre ye kadar uzayabilmektedir. Buzullarda yaşayan kutup ayıları  yiyecek bulabilmek için  farklı bölgelere göç ettikleri için doğuştan iyi bir yüzücü olarak doğarlar. Bu özellikleri nedeniyle ön pençeleri bir palet uzunluğuna kadar geniş olabilmekte ve pençe içleri içeri doğru çökük olarak gelişmektedir. Yüzücü olduklarından ve yüzerken vücutları suyun altında kafaları suyun üzerinde uzun mesafeler yüzdükleri için  boyun yapıları normal ayılara göre daha uzun olmaktadır. Kutup ayıları, yaşadıkları bölge nedeniyle pençe yapıları farklılaşmış, pütürlü bir yapı haline gelmiştir. Bu sayede kutup alanlarında, buz üzerinde kaymadan, normal bir şekilde yürüyebiliyorlar.

Dişi kutup ayılarını vücut yapıları erkelere göre çok küçük kalmakta, yeni doğan bir kutup ayısı 1 kilo, en büyük kutup ayısı ise 950 kilo olabilmektedir. Yavru kutup ayıları beslenme alışkanlığı kazanabilmesi için sığ nehirlerde balık avlamaya başlar, zamanla büyük denizlerde fok avlamaya başlayarak beslenmeye devam ediyorlar. Ömürleri genel olarak 13 ile 17 yıl arasında olan kutup ayısı ömrü boyunca ortalama 7 kere yavrulamaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.