Kusmanın Zararları

Kusmanın Zararları

Kusmanın Zararları Nedir?

Kusma, insan için zararlı bir durum değildir. Ancak bu durum, günlük standart şekle dönüşmesi halinde, vücuda zararlı olabilecek dereceye geldiğini söylemek yanlış olmaz. Karın etrafındaki kasların kuvvetli şekilde tersine kasılması ile dışa doğru çalışma şekline kusma denilmektedir. Bu durum, karın kaslarındaki aşırı kasılma, yemek ve mide borusundaki yaşanan sorunlar anlamına gelebilmektedir.

Zayıflamak İçin

Özellikle bayanların zayıflamak için kusma eğilimine girdiklerini görmekteyiz. Bu durum, kısa vadede etkin ve işe yarar gibi görülse de uzun vadede düşünüldüğünde, vücuda zarar vereceği kesindir. Kusma şeklinde zayıflama diyetini uygulayan kimselerde, mide kanseri riski oluşabilmektedir.  Buna paralel olarak da metabolizmada sorunların yaşanması olası bir durumdur.

        Kusma ile zayıflamak konusunda, diyet yapmak anlamında eğilime giren kimseler, yemeklerden hemen sonra kusmaları durumda ileriye dönük olarak psikolojik rahatsızlıklar yaşayabilmeleri söz konusudur. Dahası bu durum, sürekli olduğunda istem dışı şekli haline gelerek yemek yedikten ve su içtikten sonra da dahi kusma görülebilmesi mümkündür. Bundan dolayı bu konuya dikkat edilmesi çok önemlidir.

Özellikle genç kızlar, zayıflama konusunda çok hassas davranabilmektedirler. Buna paralel olarak da sıfır beden olma, trend olarak kabul edilen ince bedene sahip olma gibi eğilimleri sonrasında, yemeklerden sonra tuvalet gibi müsait olan yerlerde kusmaya çalışmaları sonucunda değişik hastalıklara yakalanma riskine maruz kalmaktadırlar. Bu tür durumlarda mide kanseri, mide kanamaları ve değişik mide problemleri yaşanabilmektedir. Daha sonrasında ileriki safhalara da taşınabilen kusma hastalığı, gastrit ve reflü gibi hastalıklara neden olabilmektedir. Sonrasında kliklerde tedavi olma gibi zorunlu durumlara sebebiyet verebilmektedir.

Sonuç Olarak;

Özetlemek gerekirse, kusma aslında vücudun ihtiyaç duyduğu durumlarda; zehir ve yabancı madde gibi vücuda zararlı olabilecek durumları bertaraf etmek amaçlı oldukça yararlıdır. Fakat, yukarıda bahsettiğimiz durumlardan dolayı, farklı amaçlı kullanılması sonucunda, rahatsızlıkların görülmesi olası durumdur. Bundan dolayı kusmanın zararlarının hangi sebeplerden dolayı oluştuğunu bilmek ve buna paralel olarak kusma eğilimine girip yada girmemek konusunda bilinçli olmak gerekmektedir.

 

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.