Kuruyemiş Tüketmenin Faydaları ve Bilinmesi Gerekenler

Kuruyemiş Tüketmenin Faydaları ve Bilinmesi Gerekenler

Kuruyemişler günlük hayatta yemeklerin ardından tüketilen sağlıklı yiyecekler arasında gösterilir. Genellikle küçük boyutlarda olan kuruyemişler aslında boyutlarının dışında vitamin, protein ve mineral gibi besin değerleri yönünde son derece zengin içeriğe sahiptir.

Kuruyemişlerin bize faydasının dışında da zarar veren birçok tarafı bulunuyor. Kuruyemişler oldukça yüksek kalorili olmaları nedeniyle kilo almaya elverişli duruma getiriyor bu da obeziteye davetiye çıkarıyor. Yani bir taraftan sizi akşam yemeğine kadar tok tutarken, tüm iştahınızı da kapatarak öğününüzü berbat edebilir. Kuruyemişler akla sağlıklı bir seçim olarak gelmesine karşın, tuzlu ya da tatlılarla bir araya geldiğinde rejiminize zarar verir.

Kuruyemiş Tüketmenin Faydaları ve Bilinmesi Gerekenler

Diyet Yapanlara Tavsiye Edilen Kuruyemişler: Badem, Yer Fıstığı, Antep Fıstığı

Tüm kuruyemişlere parça başı olarak baktığımızda aynı kalori ile karşımıza çıkar ve herhangi bir diyete eklendiği vakit oldukça sağlıklı besinler olarak bilinir. Kuruyemişlerin sahip olduğu Omega 3 ve protein sizi tüm gün aç bırakmamış gibi hissettirecek ve iştahınızı bastıracağı bir gerçektir.

En az kalorili kuruyemişler sırasıyla yüz altmış kaloriyle badem bunun ardından da yer fıstığı ve antep fıstığı gelmektedir. Kuruyemişlerin yağa batırılmış biçimde ambalajlanmasında uzak durmanız önerilir. Sağlıklı beslenme hususunda özellikle bu kuruyemişler size yardımcı olacak az kalorileri sayesinde de diyetinize dikkat etmiş duruma geleceksiniz.

Kuruyemiş Tüketmenin Faydaları ve Bilinmesi Gerekenler

Diyet Yapanlara Tavsiye Edilmeyen Kuruyemişler: Macadamia Fındığı ve Cevizi, Fındık

Kalori açısından ele alındığı en fazla değerler bulunan kuruyemişler macadamia fındığı ve cevizi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple bu kuruyemişleri oldukça az miktarda tüketmek sizin için daha iyi olacaktır. Fazla kalorili olmalarına karşın sağlığınıza zararlı kuruyemişler kesinlikle gösterilmez. En az kalorili kuruyemişler ile fazla kalorili kuruyemişlerin arasındaki fark yalnızca kırk kaloridir. Eğer siz diyetinizde aldığınız porsiyonlara ve kalorilerine çok dikkat ediyorsanız eğer bu kuruyemişlerden uzak kalmalısınız.

Kuruyemiş Tüketmenin Faydaları ve Bilinmesi Gerekenler

Kalbe En İyi Gelen : Ceviz

Tüm kuruyemişler kalp sağlığını koruyucu Omega 3 bulundurmaktadır ve linoleik asit açısından oldukça fazla değer bulunur. Araştırmalar ortaya koyuyor ki linoleik asit kalp ritmini düzenlemede yardımcı olarak gösterilir ve 2006 İspanyol araştırmalar cevizin, yağlı yemek tükettikten sonra zeytinyağı gibi etkileyici olarak iltihaplanmayı ve mide rahatsızlığını düşüreceğini ortaya koymuştur. Bu araştırmayı devam ettiren kişi, günde sekiz tane ceviz yemenin benzer fayda verdiğini ifade etmiştir.

Kuruyemiş Tüketmenin Faydaları ve Bilinmesi Gerekenler

Hastalıklara Derman Kuruyemiş: Badem

Kalorisinin oldukça düşük olmasıyla da alakalı olarak badem diğer kuruyemişlere göre daha fazla kalsiyum barındırır. Bunun dışında vitamin E ve fiber açısından da zengin olmakla birlikte akciğer kanseri ve yaşla alakalı bilişsel zayıflama gibi sağlık halleri ve tehlikeli yayılmalarla savaşmada yardımcı olarak gösterilen bir antioksidan görevi üstlenmektedir.

Tavsiye Edilen En İyi Kuruyemişler: Tüm kuruyemiş çeşitlerinden bir karışık paket tüketmek

Tüm bunların neticesinde en iyi kuruyemiş hangisidir diye soracak olursanız yanıt: tuzsuz karışık kuruyemiş olarak cevabı verilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.