Küresel Isınma Hakkında Bilgi

Küresel Isınma Hakkında Bilgi

Küresel Isınma Hakkında Bilgi

Dünyanın var oluşundan beri belir dönemlerde ( yüzyıllık dönemler ) dünya ısınma ve soğuma evrelerine girer. Bu durum dünyanın var oluşundan beri devam eden bir süreçtir.  Bu durumun dışında, özellikle sanayi devriminin başladığı tarih olan 1800 lü yıllarda başlayan bir süreçte yer kürenin ortalama sıcaklığı 0.4 ile 0.8 derece artmış ve günümüze kadar artış devam etmiştir.  Dünyanın yapısı ile zıt olan bu duruma adı verilmektedir. Küresel ısınma, uzmanların çalışmalarının sonuçlarına göre bu güne kadar oluşan artış artık insanlığa zararlı boyutlara gelmiştir. 21 yy sonunda artış miktarının 1.4 derece ile 5.8 derece olacağı konusunda uluslar arası uzmanların bir arada çalıştığı bir heyetin çalışma raporunda yer almıştır.

Küresel Isınma Sebepleri

Dünya üzerinde yapılan her türlü faaliyet aslında küresel ısınmanın bir sebebi olsa da özellikle, doğaya salınan kimyasal gazların atmosferde tutunması sonucu sera etkisi oluşturarak bir ısınma oluşturmasıdır. Sera etkisi ile yer küre normal ısısının üzerinde ısınmaktadır. Sera etkisi yaratan gazla, karbon, karbondioksit, metan, nitrüs gazlarıdır.  Karbon içerikli gazlar atmosfer yüzeyinde birikerek, dünya ısısının uzay boşluğuna ulaşmasını engelleyerek dünya yüzeyinde kalmasını sağlıyor.  Bu sebeple yanması sonucu karbon ve karbondioksit içerikli artık gaz oluşturan bütün bileşimler aslında küresel ısınma sebebidir.

Alınan Önlemler

Uluslar arası örgütler küresel ısınma  zararlarının önüne geçebilmek adına  bir çok tedbir yöntemi geliştirmiştir. Özellikle bütün ülkeleri bağlaması açısından KYOTO Protokolü geliştirilmiş ve tüm dünya ülkelerinin imzalaması istenmiştir. Kyoto protokolüne göre her ülke, yüz ölçümü ve sanayi faaliyetleri ile orantılı olarak yıllık belirli miktarda sera gazı salınım hakkına sahip olacaktır. Dünya üzerindeki bir çok ülke bu protokolü imzalamış, hala imzalamayan ülkelerde vardır.

Küresel Isınmanın Sonuçları

Küresel ısınma olumsuz sonuçları nedeniyle insan hayatının geleceğini yakından ilgilendirmektedir. Normalden fazla ısınan dünya yüzeyinde bulunan ekosistem içerisinde yer alan yeşil bitkilerin normal evrelerinin dışına çıkması, mevsimini değiştirmesi, kutuplarda bulunan buzulların erimesine, dünya üzerinde bulunan denizlerin su seviyesinin yükselmesine, belirli adaların sular altına kalacağı, suların yükselmesi ile mevsimlerin, ekosistemin değişeceği ve kısaca insan hayatının baştan sona değişerek sağlık sorunlarının ortaya  çıkması gibi olumsuz sonuçlar vardır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.