Kız Kulesi Hakkında Bilgi

Kız Kulesi Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi

İstanbul’un sahip olduğu şüphesiz ki en güzel tarihi yapılardan biri olan ler edinelim. Kız kulesi, İstanbul Boğazı girişinde yapılmıştır. Aslında deniz feneri amaçlı kullanılmıştır. Tabi ki de çok eski bir yapı olan Kız Kulesi bugüne kadar ayakta kalabilmek için birçok bakım-onarım ve restorasyon işlerine maruz kaldı. Eşsiz güzelliğinin yanı sıra Kız Kulesi hakkında bilgilerden de bilindiği üzere lokanta ve balkonu ile İstanbul’da halka açıktır. Bilinen en geniş ifade ile aşıkların sembolü olan Kız Kulesi birçok filme ve hikayeye konu olmuştur.

Tarihte bazı efsaneler mevcuttur. Bunlardan birisi de Kız Kulesi’dir. En çok bilinen ve İstanbul’a gelenlerin vazgeçilmez uğrak noktası olan Kız Kulesi’nin efsanesi de çok bilinir. Bir bilgiye göre kralın kızının 18 yaşına geldiği zaman zehirli yılan tarafından sokularak öldürüleceği söylenir. Bunu öğrenen kral denizin ortasına bir kule inşa ederek kızını buraya hapseder. Kulenin etrafında kuş dahi uçurtmayan kral büyük özenle kızını korur. Yılan tehlikesine karşı da bir çok önlem almıştır. Kral’ın kızı bir gün hastalanır ve yataklara düşer ayağa kalkacak hali kalmaz. Bunu duyan tüm hekimler kızın iyileşmesi için seferber olur fakat kimse hastalığa çare olamaz. Sonunda Kral’ın bulduğu bir hekim kızın hastalığına çare bulur ve kızı iyileştirir. Kızı iyileşen kral o günü bayram ilan eder. Büyük coşkular ile kutlamalar başlar törenlerin sonu gelmez. Kıza gönderilen üzüm sepeti kuleye ulaşır. Ancak bu küçük noktaya kimse dikkat etmez. Üzüm sepetinin içine gizlenmiş olan küçük bir yılan vardır. Yılan kızı sokar ve kızın ölümüne sebep olur. Kral kızına tabut yaptırmıştır ve bir bilgiye göre yılan kızın ölmesine rağmen kızı rahatsız eder.

Başka Bir

Bir rivayete göre ise Hero ile Leandros adlı iki kişinin aşkı anlatılır. Hero aslında Afrodit’in rahibelerindendir. Hero aşka tövbelidir. Zamanlar sonra Hero Afrodit’in tapınağında yapılacak törene katılmak için kuleden gider. Gittiği yerde Leandros ile karşılaşır. Hero ve Leandros birbirlerine aşık olurlar, gizlice buluşurlar. Yağmurlu bir gün de Hero’ya ulaşmak isteyen Leandros serin sulara girerek yüzmek ister fakat boğularak ölür. Bunu öğrenen Hero’da Kız kulesinde atlar ve ölür. Kız Kulesi bunun üzerine kavuşamayan aşıkların uğrak yeri olur.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Yukcell dedi ki:

    İstenbul’un önde gelen sombollerindendir. Güzel ülkemizin ve şehrimizin başta eserlerinden biridir.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.