Keloğlan Hakkında Bilgi

Keloğlan Hakkında Bilgi

; edebiyatımızda da yer alan bir masal kahramanıdır. Bir rivayete göre keloğlan gerçek bir kişidir ve yaşadığı dönemde başından geçenler herkes tarafından bilinmiş, nesiller boyunca anlatılagelmiş bir kişidir. Bir efsaneye göre de Keloğlan, hiç yaşamamış, dilden dile anlatılan ve yüzyıllar öncesinden günümüze kadar ulaşan masal kahramanıdır. Aslında Keloğlan; gerçekte hiç yaşamamış, yüzyıllar öncesinde anlatılan   bir çok masalın baş rol oyuncusu olan masal kahramanıdır.  Keloğlan hakkında bilgi araştırdığınızda, sadece bize özgü bir masal kahramanı olmadığını, bu bölge de bulunan bütün Arap ülkeleri, Kafkasya, İran, Suriye, Orta Asya ülkeleri, Rusya gibi ülkelerde de bilinen ve anlatılan masalların baş kahramanı olduğunu görürsünüz. Bunun temel sebebi, bu coğrafya da yaşayan insanların belirli bölgelere göç ettiklerinde kültürlerini yitirmemeleri ve masalların anlatılmaya devam etmesidir. Bu sayede diğer ülkelerde de Keloğlan tanınır hale gelmiştir. Masallar, yıllar boyunca nesillere göre değişmiş, her coğrafya kendine özgü bir Keloğlan yaratmıştır.

Klasik Türk Masalları

Keloğlan hakkında bilgi edinmek için klasik Türk masallarını okumanız yeterli olacaktır. Bu masalların bir kısmında bildiğimiz klasik bir Keloğlan, filmlerde gördüğümüz Keloğlanı görecek, bir kısmında ise bildiğimiz keloğlandan çok farklı, hiç tanımadığımız bir Keloğlanla karşılacaksınız.  Masallar içinde; tanıdığımız; tembel, miskin, çalışmayan ve yaşlı annesiyle yaşayan, zorda olana yardım eden, zorbalar karşısında kurnaz zekasını konuşturan, zeki bir Keloğlan  olarak kahramanlaştırılmıştır. Karşılaştığı sorunları  zekice çözen ve annesinin zorlaması ile iş arayan, fakat bir türlü bir işte dikiş tutturamayan Keloğlan’ın dışında masalların bir kısmında ise benzer özellikleri olan, fakat başarılı olduğu ve kötülere karşı aklını kullandığı için saçları çıkan bir Keloğlan ile karşılaşırsınız. Asıl olan Keloğlan, bildiğimiz tembel, miskin olan, ancak kötülere karşı haklının yanında olan Keloğlan iken; diğer Keloğlan, masalı anlatan iyi kalpli anlatıcıların masalı değiştirmesi ile var olmuş bir Keloğlandır.

Keloğlan hakkında bir çok inceleme yapılmış, değişik araştırmacılarca makaleler yazılmıştır. Keloğlan’ı tanımak için  hakkında yapılan araştırmalara göz atmanız yeterli olacaktır. Keloğlan hakkında yapılan bir araştırma sonucu oluşturulan orijinal  Keloğlan masalları ansiklopedisi ile yüzyıllar önce anlatılan gerçek Keloğlan masallarına ulaşabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.