Kelebek Hakkında Bilgi

Kelebek Hakkında Bilgi

En ilginç hakkında bilgi kelebeklerin asla bir şey yemediğidir. Ancak bu durum tüm kelebekler için geçerli değildir. Sadece bazı kelebekler hiçbir şey yemeden yaşamlarını devam ettirirler. Kelebek ise yolculuğuna ilk olarak tırtıl olarak başlar ve daha sonra evrim geçirerek kelebek haline gelir.

Dişi bir kelebek hayatı boyunca yüz ile birkaç binden fazla yumurta bırakabilmektedir. Yumurtalarını ise her yere bırakmaz. Yumurtalarının yakınında bulunan bitkiler kelebek için son derece önemlidir. Çünkü bu bitkiler kelebeğin soyunun devamı için son derece önemlidir. Belirli bölgelerde kelebek için uygun olan bitkiden sadece bir tane olması bile kelebek için yeterli olabilmektedir. Eğer kelebek uygun bir bitki bulursa yumurtalarını bitkinin dibine bırakır. Yine bu da ilginç Kelebek hakkında bilgi olarak bilinmektedir.

Kelebeklerin yumurtaları açıldığı zaman ortaya ilk olarak kelebekler gelmez. Bu yumurtaların içerisinden solucan benzeri tırtıllar çıkmaktadır. İlk başlarda bu tırtıllar beslenerek büyürler. Tırtıllar beslendikçe kabuk değiştirir ve bu süreç boyunca da sürekli olarak beslenirler. Özelliklede üzerinde bulundukları bitkinin yapraklarını yemeyi tercih ederler. Bu süreçte bu kadar çok beslenmelerinin nedeni ise büyümelerinin beslenmelerine bağlı olmasıdır. Alınan bu besinler sayesinde de zamanla tırtıl evrim geçirir ve kelebek haline gelirler. Alınan bu besinler sayesinde tırtıl üzerinde bacaklar ve kanatlar oluşmaya başlar. Bu sürç tamamlandığında ise kelebek oluşmuş olur.

Tırtılın kelebeğe dönüşme süreci geldiği zaman tırtıl bunu içgüdüsel olarak algılamaktadır. Tırtıl bunu algıladığı zaman asılarak içine girebileceği bir koza örer. Koza çatladığında ise ortaya kelebek çıkar. Bu koza haftalarca hatta aylarca uykuda kalabilmektedir. Tırtıl kozadan ilk çıktığı zaman kelebek olarak çıkmaz. İlk olarak krizalid olarak çıkar ve daha sonrasında kelebeğe dönüşür. Kelebek oluştuğunda ise ilk olarak kelebek kanatlarının kurumasını bekler. Kanatları kuruduktan sonra ise deneme amacıyla kanatlarını çırpar. Bu sayede kelebek uçup uçamayacağını anlar. Kelebeklerin çok farklı çeşitleri bulunur. Kimilerinin kanatları daha büyük kimileri ise rengarenk olabilmektedir. Bu da kelebekleri birbirinden ayırmaktadır. Kelebekler hakkında bilgi olarak bunlar en ilginç bilgiler olarak bilinmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.