Kas Yırtılması Belirtileri ve Nasıl Oluşur?

Kas Yırtılması Belirtileri ve Nasıl Oluşur?

sorunu öyle kolay kolay meydana gelebilecek bir durum olarak görülmez. ancak yine de kas yırtılmasına yönelik insanların dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle kasların aşırı bir şekilde zorlanması, kas yırtılmasının en büyük etmeni arasında gösterilir. Bu yazımızda sizlere hakkında ne yapılması gerekir ve hakkında bilinmesi gerekenler olarak bilgi vereceğiz.

İlk olarak kas yırtılması nedir sorusuyla başlayalım. Kas yırtılması aşırı zorlanmaya ile ortaya çıkan liflerin arasında meydana gelmiş olan bir kanamaya kas yırtılması olarak adlandırılır. Kasın meydana getirmiş olduğu çok fazla hareket de yırtılmaya yol açar. Örneğin bir kolumuzun açma kapama hareketinin günlük limiti diyelim ki beş yüz defa iken, bu hareketin yedi yüz defa meydana getirilmesi de kas yırtıklarına yol açar. Kas yırtılması bir anda olur ve bunla alakalı kas gruplarında şiddetli ağrı eşlik eder. Kas, yaralandığı vakit fonksiyonu sürdürür.

Kas yırtılmaları genellikle ağır yükler taşıyan hamallarda, sporcu ve işçilerde daha fazla ortaya çıkar. Özellikle aylardır futbol oynamamış ve arkadaşlarıyla halı sahaya giden bir kişide ortaya çıkabilir. Bunun dışında vücut geliştirme sporcularında, haltercilerde ve futbolcularda da meydana gelmektedir. Bunun sebebi ısınma hareketlerinin meydana getirilmeden çalışılmaya başlanmasıdır. Unutmayalım ki kas soğukken yırtılmaya daha yatkın duruma geçer.

Hafif egzersiz bile olsa ısınmadan gerçekleştirilen açma ve germe hareketleri kaslarda kolay bir biçimde yırtıklar meydana getirir.

Neler?

Kas bütünlüğünün bozulması, İleri derecede gelen kanama, şişlik  ve kızarma, kaslarda el ile hissedilebilir bir boşluk oluşması, morarma gibi durumlar kas yırtılmasının işaretidir.

Kas yırtıldığı zaman yapmanız gereken ilk olarak ne yapıyorsanız eğer durdurmalı, kanama ve hasarı artıracak ilgili dokuyu zorlayacak hareketlerden kaçınılmalı, masaj sıcak benzeri uygulamalardan uzak durulmalıdır. Soğuk uygulanmalı, Koruyucu bandaj veya atel yapılması gerekir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.