Kas Gelişimi İçin Amino Asitlerin Önemi

Kas Gelişimi İçin Amino Asitlerin Önemi

Kasarımızın ihtiyacı olan enerjiyi protein karşılamaktadır. Vücut normal şartlarda aldığı besinlerden protein ihtiyacını karşılayabilmektedir. Ancak antrenman yapan kişilerin protein ihtiyacı yapmayan kişilere karşı oldukça çoktur. Bu protein ihtiyacını karşılamak içinse çokça besin tüketmeleri gereklidir ki bu da bir insan için hem maddi açısında hem de zaman açısından olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden olabilir. Yaşanılan bu eksiklik ise ile karşılanabilir. Protein tozu bir çok formda üretilmektedir. Bunlardan en hızlı kana karışma özelliğine sahip olan whey protein tozları peynir altı suyundan üretilmektedir. Doğal olarak üretilen bu takviyeler sporcuların ihtiyacı olan protein miktarını hızlı bir şekilde almalarını sağlamaktadır. Toz formunda olması da bu supplementlerin su veya süt ile tüketilmesini gerektirir. Ürünlerde aynı zamanda tat olarak da aromalar eklenerek sporcunun daha rahat bir içim ile kullanması sağlanır. Ağır tempolarda spor yapan bir kişinin günlük ortalama protein ihtiyacı kilo başına 1,6 gram olurken, orta derecede spor yan bir kişinin kilosu başına günlük ihtiyacı olan protein ise 1.4 gram olabilmektedir. Bu oranlarda hesaplamalar yapılarak günlük protein ihtiyacı hesaplanabilir.

Neden Bu Kadar Önemli

Vücudumuzun kas gelişimini devam ettirmek ve hızını artırmak için farklı amino asit takviyelerini de gözden geçirmemizde büyük fayda vardır. Kreatin bu amino asitlerden biridir. Kreatin kaslarımızın su barındırmasını sağlayan en önemli yapı taşıdır. Özellikle kaslarımızın ani aktivitelerine karşı ihtiyacı olan acil enerjiyi sağladığı için antrenmanlarda çok önemli olan bir takviyedir. Normal şartlar altında bir sporcunun günlük 5 gram kreatin kullanması yeterli görülmektedir. Bazı durumlarda ise kreatin depolaması da yapılabilmektedir. Bunu gerçekleştirmek için kişi kilosu başına 300 mg kreatini bir hafta boyunca günlük almalıdır. Alınan bir hafta yükleme evresi olarak bittikten sonra dengeleme evresini başlatarak doz günlük kilo başına 100 mg düzeyine indirilir. Dengeleme evresi 3 hafta sürer ve bir ay bitiminde depolama işlemi sona erer. Sürenin bitmesi ile en az 2 hafta kullanılmaması gerekir. Daha sonra 5 gram günlük devam edilebilir.

Sporcunun kas gelişimini tam manası ile tamamlaması ve hızını artırması için BCAA amino asidini düzenli olarak kullanması da önemlidir. BCAA, vücut tarafından üretilemeyen bir amino asit olma özelliğini taşımaktadır. Bu nedenle vücut bu amino asidi beslenme yolu ile almaktadır. Tabi ki spor yapan bir kişinin amino asit ihtiyacı yükseleceği için BCAA takviyesi alması da önemli hale gelmektedir. BCAA tablet, toz veya sıvı formlarında üretilerek sporculara sunulmaktadır. Bir sporcunun ortalama BCAA ihtiyacı 5 gramdır. Spordan yarım saat önce alınması ile spor esnasında ihtiyaç duyulan amino asitler sağlanır ve kasların gelişimine katkıda bulunulur. Kas gelişiminin yanı sıra kasların daha zinde olmasını sağlayan bir özelliğe sahiptir. Kas ağrılarının yanı sıra antrenman sonrasındaki yorgunluğu en aza indirebilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.