Karagöz ve Hacivat Hakkında Kısa Bilgi

Karagöz ve Hacivat Hakkında Kısa Bilgi

Karagöz ve Hacivat Hakkında Kısa Bilgi

Karagöz ve Hacivat’ın her zaman gerçekte yaşadıkları söylenmektedir. Ancak Karagöz ve Hacivat hakkında kısa bilgi araştırmalarına göre Karagözle Hacivat’ın gerçekte yaşayıp yaşamadıkları net olarak bilinmiyor. Ayrıca nasıl ortaya çıktıkları hakkında da bilgi bulunmuyor. Ancak yıllardır dolaşan efsaneye göre Karagöz ve Hacivat Bursa’nın Ulucami’nin yapımında çalışmış olan iki işçidir. Karagöz demirci ustası iken Hacivat ise duvar ustasıdır. İkisi birbirleri ile sürekli olarak uğraştıklarından inşaatın yavaş ilerlemesinden sorumlu tutulur ve idam edilirler. Günümüzde ise Karagöz ve Hacivat taklit şeklinde karşılıklı konuşmaya dayalı olarak iki boyutlu hali ile perdeye aktarılan bir oyun olarak bilinmektedir. Karagöz’ün oynatıcısına kurgusal, hayalbaz denilmektedir. Oyun sırasında konuşmanın değişmeleri ise baş hareketleri ile yapılmaktadır.

En önemli Karagöz ve Hacivat hakkında kısa bilgi bu iki efsanenin gerçekte yaşayıp yaşamadıklarıdır. Rivayete göre her ikisinin de yaşadıkları belirtilmektedir. Ancak yapılan ufak bir araştırmaya göre ikisinin de adına tarih kitaplarında rastlanmamıştır. Bu da gerçek olmadıklarına bir işaret ya da yaşadıkları dönemde tarih kitaplarında yer edinecek kadar önemli olmadıklarına bir işaret olarak kabul ediliyor. Halkbilimciler, Karagöz’ün bazı oyunlarında kendi ağzından Çingene olduğunu itiraf ettiğini belirtiyorlar. Ayrıca Karagöz’ün Bulgar gaydası çalması ve Evliya Çelebi’nin de tanışıklığına dayanarak Bizans imparatoru olan Konstantin’in çingene seyisi olan Bali Çelebi olduğu iddia edilmektedir. Ancak bunu kanıtlar çok fazla delil bulunmamaktadır.

Farklı bir rivayete göre ise Trakya’nın Samakol köyünde demirci ustası olan Karagöz ve Hacı İvaz Ağa yani Hacivat Bursa’nın Ulucami yapımında bulunmuş olan iki ustadır. Bu iki usta kendileri birbirleri ile uğraşarak çalışmadıkları gibi diğer işçilerinde çalışmasına engel olurlar. Organ Gazi ise cami mimarına “Cami vaktinde bitmezse kelleni alırım” demiştir. Bunun üzerine cami mimarı inşaat hızının bu kadar yavaş olmasına Karagöz ve Hacivat’a bağlayarak şikâyet eder. Bu şikâyet üzerine Karagöz ve Hacivat’ın başı kesilerek idam edilirler. Karagöz ve Hacivat’ı oldukça seven Şeyh Küşteri, ölümleri üzerine kuklalarını yapar ve perde arkasından onları oynatmaya başlar. Böylece Karagöz ve Hacivat hakkında kısa bilgi efsanesi günümüze kadar gelmiş olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ