Kansızlık Belirtileri

Kansızlık Belirtileri

Kansızlık hakkında ne kadar bilgi biliyorsunuz? Halkın bir çoğu bu konu için çok yanlış bilgilendirmelerde bulunuyor ve bizde sizlere bu bilgilendirmeyi doğru bir şekilde yapmak için burada bazı bilgiler paylaşacağız. Kansızlık olarak sizlere söylenen şey aslında kanın az olması veya kanın içerisinde bulunan bazı bileşenlerin eksik olmasından dolayı kaynaklanmaktadır.

Kanın içerisinde temel olarak alyuvarlar, akyuvarlar ve trombositler vardır. Bu hücrelerin sürekli olarak değişimi söz konusudur. Kırmızı kanın içerisinde yani alyuvarların içerisinde fazlasıyla hemoglobin bulunur.

Hemoglobin ise dışarıdan alınan oksijeni kanla birlikte diğer organlara taşımakla yükümlü olan bir kimyasaldır. İşte tamda burada hemoglobinin doğru bir şekilde çalışmamasına bağlı olarak bazı sorunlar ortaya çıkıyor ve bu sorunların en büyüğü olarak; ”Kansızlık” ön görülüyor. Hemoglobin alyuvarların içerisinde çok az bulunduğu için kansızlık ortaya çıkmaktadır.

Hemoglobin hastalığının 2 sebebi vardır. 1.; ”İçerisinde yeterli sayıda alyuvar hücresi bulunan şeylerin üretilmemesi. 2.; üretilen alyuvarların içerisinde olması gerektiği kadar hemoglobinin bulunmamasıdır.”

Nelerdir?

Yukarıda sizlere anlatılan kansızlığın ilk belirtilerinden bir kaçıdır ve kansızlık denilen olay tam olarak; ”İhtiyacı bulunan dokulara yeteri miktarda oksijen taşınmamasıdır.” Tüm organlarınızın hepsi çalışmasını devam ettirebilmesi için oksijene ihtiyaç duyar.

Vücudunuzda demir eksikliğine bağlı olarak kansızlık ortaya çıkabilir. Anemi hastalığında kağıt, buz veya toprak gibi şeylere karşı iştahlı bir şekilde yaklaşılabilir ve bu hastalığın adı; ”pika”dır.

Yine aynı şekilde B12 eksikliğine bağlı olarak kansızlık vücudunuz üzerinde etkisini gösterebilir. Ellerinizde veya ayaklarınızda karıncalaşmaya, iğne batıyormuş gibi hissetme, birşeylere dokunurken hissizlik, kararsız bir şekilde yürüyüş veya yürüme zorluğu çekiyorsanız bu durum B12 eksikliğine bağlı olarak kansızlıktan dolayı oluyordur.

Kurşun zehirlenmesine bağlı olarak kansızlık hastalığına yakalanma. Kurşun zehirlenmesi; ”Diş etlerinde zarara neden olabilir veya karın ağrısı, kusma, kabızlık gibi hastalıklara neden olabilir.” İlerleyen dönemlerde ve vakalarda kendisini nöbet şeklinde belirtebilir.

Eğer vücudunuzda bu tür olaylar oluyorsa bunun nedeni kurşun zehirlenmesinden dolayı olabilir ve bu durum gerçekten önemsenmeyecek bir durum değildir. Mutlaka en yakın sağlık ocağına veya en yakın hastaneye bu konu hakkında başvurulmalıdır.

 

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.