İstanbul Hakkında Kısa Bilgi

İstanbul Hakkında Kısa Bilgi

İstanbul Hakkında Kısa Bilgi

İstanbul Türkiye’nin en büyük şehirlerinden bir tanesidir. Ayrıca nüfusu açısından Türkiye’nin en kalabalık şehri olma özelliğine sahiptir. Bu nedenle Türkiye’nin beyni olarak kabul edilir ve hem ticaret hem de finans merkezleri İstanbul’da bulunmaktadır. İstanbul aynı zamanda tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İstanbul hakkında kısa bilgi olarak bunlardan bahsetmek mümkün.

İstanbul iktisadi ve kültürel açıdan Türkiye’nin en önemli şehridir. Ayrıca İstanbul iktisadi açıdan dünyanın en büyük 34.şehri olma özelliğine de sahiptir. Belediye sınırları göz önüne alındığı zaman en kalabalık nüfusa sahip şehirler sıralamasında ise İstanbul, Avrupa’da ikinci sırada yer almaktadır. İstanbul, iki önemli kıtayı birbirine birleştiren bir şehirdir. Asya ve Avrupa’yı birbirine birleştiren İstanbul bu nedenle dünyanın en önemli şehirlerinden bir tanesi olma özelliğine sahip.

İstanbul hakkında kısa bilgi arasında İstanbul’un üç tarafının denizlerle kaplı olması da yer alıyor. Marmara, Ege denizi ve Karadeniz’e kıyıları olan İstanbul bu bağlamda deniz turizmi içinde dünyanın en cazip tatil bölgelerinden bir tanesi olarak ön palana çıkmayı başarıyor.

İstanbul’da şuanda toplam 40 belediye bulunuyor. Sürekli olarak genişletilen İstanbul’un sınırları her geçen gün büyümektedir. Ayrıca şehrin toplam 39 adet ilçesi bulunmaktadır.

İstanbul günümüzde olduğu gibi geçmişte de birçok medeniyetin dikkatini üzerine çekmeyi başarmıştır. Uzun yıllar Bizans’a ev sahipliği yapmış olan İstanbul, Osmanlı Devletinin en parlak dönemlerinde dahi surları sayesinde ele geçirilememiş ancak Fatih Sultan Mehmet’in hükümdar olmasından sonra yapılan 12 karışlık toplar ile ele geçirilmiştir. İstanbul’un Osmanlı Devletinin eline geçmesi bir çağı kapatıp diğer çağı başlatmıştır. Bu nedenle İstanbul tarihi boyunca dünyaya iz bırakmayı başarmıştır.

İstanbul aynı zamanda farklı dinlere de ev sahipliği yapmıştır. İstanbul’un Osmanlı Devleti tarafından ele geçirilmesinden sonra İstanbul, İslamiyet’e ev sahipliği yapmaya başlamış ancak diğer dinlere karşıda her zaman hoşgörülü olmayı başarmıştır. Bu nedenle İstanbul, günümüzde dünyanın en önemli şehirlerinden bir tanesi olma özelliğine sahiptir. Ayrıca Karadeniz’den diğer sulara açılan tek boğaz İstanbul’da bulunduğu için jeopolitik açıdan da İstanbul oldukça önemli bir şehirdir. İstanbul hakkında kısa bilgi olarak bunları vermek mümkündür.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.