Hititler Hakkında Kısa Bilgi

Hititler Hakkında Kısa Bilgi

Hitit uygarlığının bir diğer adı da olarak bilinir. Kafkasya üzerinden Anadoluya gelerek yüzyıllarca bu topraklar da yaşamışlardır. İlk kuruldukları yer olan Hattutaş olduğu için olarak isimlendirilmiştir. Hitit krallığı bu günkü Boğazköy bölgesinde hazine olduğunu düşündükleri için kuşatmış, kuşatma sonunda şehirde hazine olmadığını anladıkları şehri talan edip yakmışlardır. Hititlerin yaşadıkları topraklarda bıraktıkları kültürel kalıntılar Unesco ve Dünya Kültür Mirası listesine girmiştir.

, Anadolu’ya hakim olan Asurluların Anadoluyu terk etmesi ile bu topraklara hakim olmuş, ve yeni bir hitit devleti kurarak başkent olarak Hattutaş’ı seçmişlerdir. Yeni hitit devletinin kurucu olan Labarna bir süre ülkeyi imparatorluk haline getirmiştir. Bu nedenle Hititler tarihi incelenirken Eski krallık dönemi ve Hitit imparatorluk dönemi olarak incelenir. Anadoluya tamamen hakim olduktan sonra anadolu topraklarıyla bütünleşen ve sanatta, ticarette, kültürde anadolu geleneklerini benimseyen Hititler bir süre sonra Anadolu sanatını kendi sanatları gibi sahiplenmiş, Mezapotamya unsurlarını dışlamışlardır.

MÖ 1650 ile 1200 yılları arasında yaşayan hititler, bu tarihler arasında mabetler, saraylar, sosyal yapılar, kaya kabartmaları, bina cephelerine kabartma sanat ile yapılan şekiller gibi eserler yapmışlardır. Hitit kültürünün başlangıç, gelişme, ve sonuç aşamalarını incelediğinizde oturmuş bir devlet yapısı, halk sınıflandırması ve yaşam şekilleri görürsünüz. Şehir devletleri şeklinde kurulmuş olan Hitit devleti, kendilerini bir süre sonra Hattiler olarak isimlendirmiştir.

Hititler, son dönem krallığı incelendiğinde karşımıza halk isyanları, aristokratik çatışmalar, diğer devletlerin hititlere savaş açması, ve çıkan büyük yangınların getirdiği ağır kayıplar gibi nedenler çıkar. Bu faktörler nedeniyle mö 1200 lü yıllarda yıkılmıştır.  Hititlerden geriye yapmış oldukları büyük yapılar, kaya içlerine oydukları kral mezarları, kral hazineleri, şehir devlet yapıları gibi yapılar kalmıştır. Hitit devleti ile ilgili yapılan araştırmalarda, halkın sefalet içinde yaşadığı aşırı kuraklıkların yaşandığı, Suriye ve Mısır’dan Anadoluya tahıl ticaret seferleri düzenlendiği gibi bilgilere ulaşılmıştır. Ayrıca Hititler, Suriye üzerindeki etkilerini kaybetmeye başlamaları ile deniz kavimlerinin Anadoluya seferler düzenlemeye başlamış ve Hititlerin yıkılmasını hızlandırmıştır. Bu istilalar ve savaşlardan sonra Hitit şehir devletleri varlıklarını bağımsız olarak bir süre daha devam ettirmiş ancak bir süre sonra bu devletler de yıkılmışlardır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.