Hacivat ve Karagöz Hakkında Bilgi

Hacivat ve Karagöz Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi

Hacivat ve Karagöz gerçek manada nerede ve ne zaman yaşadıkları bilinmeyen, geçmişten günümüze bir efsane olarak anlatıla gelen bir masal kahramanıdır. Karagöz ile hacivat efsanesi; iki zıt karakterin kendi aralarındaki atışmaların sonucunda ortaya çıktığını, Karagözün oyun sırasında bir Çingene olduğunu kendi ağzıyla itiraf ettiğini, oyun sırasında da şive değiştirdiği şeklindedir. Bir perde arkasında ışığın yansıtılması ile perde üzerine gölgeleri düşen hacivat ile karagöz,  aslında bir gölge oyunudur. Yüz yıllardır sokak eğlencesi olarak oynatılan bu oyun, günümüzde de hala oynatılmaktadır.

Halk bilimcilerin yaptıkları araştırmalara bu kahramanların aslında 11 yüz yılda yaşadığı, yaptıkları gösteriler ve konuşmalar ile geçimlerini sağladıkları gibi kesin olmayan bir bilgi vardır. Ancak bir kısım halk bilimci de bu düşüncenin tam tersini ileri sürmektedir.  Bu düşünceye göre Hacivat ile Karagöz aslında masal kahramanıdır, yaşadıkları dönemlerin kitaplarında veya belgelerinde adları geçmemekte ve o dönemde devlet kayıtlarında yer almamaktadırlar. Ancak, Evliya Çelebi, seyahatnamesinde; Karagözün, Bizans imparatoru Konstantinin Çingene seyislerinden biri olduğunu, Bulgar çalgısı olan Gayda çaldığını,  Adının ise Ofyozlu Bali Çelebi olduğunu yazmaktadır. Yine başka bir rivayete göre de Hacivat; Asıl adı Hacı İvaz Ağa olan, Trakya Bölgesinde yaşamış, Smakol köyünün demirci ustasıdır. Bursa’da bir cami yapımı sırasında karşılaşan ve sürekli atışan Hacivat ve Karagöz atışmaları nedeniyle diğer işçileri çalıştırmamışlar ve cami yapımı uzadığı için de idam edilmişlerdir. Hacivat ve karagöz idam edildikten sonra çok sevdikleri bir işçi tarafından  kuklalarının yapıldığı ve anılarını yaşatmak için perde arkasından oynatıldığıdır. Günümüze kadar gelen hacivat ve karagöz oyununun buradan doğduğu rivayet edilmektedir.

Günümüzde, geçmişte olduğu gibi kukla olarak yapılmış olan Hacivat ve Karagöz, bir çubuğun ucuna bağlanarak oynatıcı hayalbaz tarafından değişik hareketler yaptırılıp seslendirilerek izleyenleri güldüren bir oyundur. Hem görsel hem de işitsel olan bu oyundur.  Osmanlı Devleti döneminde ramazan eğlencelerinin yapıldığı alanlarda geceler boyunca oynatıldığı ve halkın eğlendirildiği bu oyun günümüzde pek rağbet görmese de hala ustaları tarafından oynatılmaktadır. Hacivat ve Karagöz ile ilgili sinema filmleri de çekilmiş, son olarak Hacivat ve Karagöz Neden Öldürüldü adlı film ikilinin hayatlarını konu edinmiştir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.