Güvercinler Hakkında Bilgi

Güvercinler Hakkında Bilgi

Güvercin Hakkında Bilgi

hakkında bilgi arasında en çok dikkat çeken güvercinlerin kemik ağırlıklarının tüylerinden daha hafif olmasıdır. Peki, kuşlar kuluçkaya yattıktan sonra neden belirli aralıklarla yumurtalarını çevirirler?

Güvercinler kuluçkaya yattıktan sonra vücut ısıları ile yumurta içerisindeki embriyonun gelişmesini sağlarlar. Kuluçka bölgesi olarak adlandırılan ve tüyleri olmayan bölgeden geçen damar yardımı ile yumurtaya ısı verilmektedir. Bu da embriyonun gelişim sürecine önemli katkı yapar. Kuluçkaya yatırıldıktan sonra ise yumurtanın çevrilmesindeki asıl neden ise ısının yumurtanın her yerine homojen olarak dağılmasını sağlamaktır. Kuluçka tamamlandıktan sonrada yumurtadan güvercin çıkar.

Güvercin Neden Takla Atar?

kısmında bu sefer güvercinlerin takla atması ele alınacak. Güvercinlerde iki farklı takla atma şekli görülür. Bunlardan ilki havada uçma sırasında hafifçe yana atılan takladır. Aslında bu güvercinlerin havada uçarken kazanmış oldukları bir savunma davranışıdır. Bu takla şekli genleri ile aktarılan ve bir yaşam biçimi olarak da görülmektedir. Taklacı güvercinlerde bu özellik çok fazla görülür. Diğer takla ise vitamin eksikliği sonucunda beyinde oluşan hasara bağlı olarak uçarken görülen uçma bozukluklarından dolayı kaynaklanan takladır. Yürürken daireler çizme ve başın arkaya yaslanması bu hastalığın belirtisi olarak gösterilebilir.

Ayaklarını Neden Yukarı Çekerler?

Güvercinlerden bazıları uyurken bacaklarını yukarı doğru çekerek vücutları ile birleştirmektedirler. Bunun asıl nedeni güvercinin vücut ısısını kaybetmek istememesidir. Uyuyan güvercinlere dikkat edildiği zaman vücutlarını olabildiğince küçülttükleri ve ısı kaybının mümkün olduğunca önüne geçtikleri görülmektedir. Güvercinler hakkında bilgi kısmında bu bilgide yine güvercinler ile ilgili ilginç bilgiler arasında yerini almaktadır.

Güvercinlerin ağzında bulunan hormonlar sayesinde özel bir süt salgılanır. Bu süt sayesinde güvercinler yavrularını kuluçkadan çıktıkları ilk zamanlarda besleyebilmektedirler. Doğada bulunan güvercinler bu nedenle annelerinden uzakta kaldıkları zaman insan eli ile beslenemez ve anneleri tarafından beslenmediği zamanda ölürler. Eğer doğada bulunan yavru 4 – 5 günlük ise bu durumda yaşama şansı diğerlerine göre nispeten daha fazladır. Ayrıca annesinin ağzındaki süt ile beslenen güvercinler doğada bulunan güvercinlere göre çok daha hızlı gelişim gösterir ve uçmaya başlar.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.