Göz Kapağı Şişmesi Hakkında Merak Edilenler

Göz Kapağı Şişmesi Hakkında Merak Edilenler

Göz kapağı şişmesindeki faktörler nelerdir? Göz kapağındaki şişme, gözün etrafında bulunan bağ dokularının iltihaplanması ya da fazla sıvı toplanması oluştuğunda ortaya çıkar. Göz kapağı şişmesi ağrılı veya ağrısız olarak oluşabilir. Aynı zamanda göz kapağının alt ve üst kısımlarını da etkileyebilir. 70′ den fazla etken faktörü olan göz kapağı şişmesi nedenleri arasında en sık karşılaşılanları aşağıda görebilirsiniz.

  • Alerjik reaksiyonlar
  • Göz enfeksiyonları
  • Göz yaralanmaları
  • Göz kapağı yangısı(blefarit)
  • Göz nezlesi(konjunktivit)

Çok daha ciddiye alınması gereken ve göz sağlığını tehdit eden hastalıklar sebebiyle de göz kapağı şişmesi oluşabilmektedir. Bu hastalıklar; Orbital selülit, Graves ve oküler herpestir. Göz kapağı şişmesi ile ilgili belirtilerin uzun sürmesi halinde ya da değişiklik göstererek kötüleşmesi durumunda mutlaka bir doktora gidilmelidir.  

Göz Kapağı Şişmesi Hakkında Merak Edilenler

Göz kapaklarının şişmesi

Göz kapağı şişmesi neden olur?

Birçok sebebi olan göz kapağı şişmesi nedenlerinin bir kısmı göz sağlığını oldukça fazla etkileyebilmektedir. İhmal edildiği takdirde görme kaybı yaşanabileceğinden göz kapağı şişmesi nedenleri ciddiye alınması gereken bir durumdur. Göz kapağı şişmesi nedenleri ile ilgili biraz daha detaylı inceleme yapmak gerekirse;

Alerjiler: Bağışıklık sisteminin yabancı maddelere karşı tepki vermesinden dolayı göz alerjileri oluşmaktadır. Polenler, toz, göz damlalarının bazıları ve kontakt lens solüsyonları en yaygın görülen etken faktörlerdir. Bazen makyaj malzemeleri de göz kapağı şişmesinin nedenlerinden olabilmektedir.

Göz alerjisinin oluşum evresi: göze temas eden yabancı bir maddeden dolayı vücudun tehdit olarak algılamasıyla, gözün bu yabancı maddeye karşı salgıladığı kimyasallarla savunmaya geçmesi şeklindedir. Salgılanan bu kimyasallar arasında en yaygın olanı Histamindir. Bu kimyasal kam damalarının kabarmasına, şişmesine ve gözün kızararak sulanmasına sebep olur. Belirtisi ise göz kaşıntısı şeklindedir.

Göz nezlesi(Konjunktivit) : Gözün yüzeyi üzerinde görülen enflamasyonla(iltihap) oluşur. Göz nezlesi türlerinin hepsi gözde ve göz kapağında şişme oluşmasına neden olur. Gözde oluşan kızarma, sulanma ve kaşıntı ise göz nezlesinin diğer belirtileridir.

Göz enfeksiyonları: Virüsler ve bakterilerin sebep olduğu enfeskiyonlardan kaynaklı göz kapağı şişmesi olabilmektedir. Bu enfeksiyonlar genel olarak göz ve göz kapağı çevresindeki dokuların şişmesinin sebebidir.

Göz kapağı yangısı(Blefarit) : Göz kapağının içinde oluşan iltihaplanma nedeniyle ortaya çıkar. Göz kapağı yangısının farklı bir sebebi de olabilir. Gözdeki kuruluk ya da enfeksiyonlarda göz kapağı yangısına neden olabilmektedir. Göz yangısının belirtileri ise, gözde hissedilen yanma, oluşan kaşıntı, gözlerin sulanması ve göz içerisinde bir şey varmış gibi bir hissin yaşanmasıdır.

Göz yaralanmaları: Göz bölgesi ile ilgili geçirilen bir operasyon ya da göze alınan bir darbe ile incinmesi sonucunda ortaya çıkan yaralar iltihaplanma olma durumunu harekete geçirebilir ve bu yüzden göz kapağının şişmesine sebep olabilir.

Kaynak : http://gozkapagisismesi.blogspot.com

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.