Göz Alerjisi Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Göz Alerjisi Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Alerji, vücudun herhangi bir bölgesinde alerjen maddelere yönelik olarak hassasiyet duyulmasıdır. Alerji konusundan en çok etkilenen organların başında gözler gelmektedir. , göz tarafından zararlı şekilde algılanan maddelere yönelik gözlerin anormal biçimde reaksiyon ortaya koyması halidir. sorusuna cevap vermeden önce göz alerjisinin nedenlerine değinerek yazımıza giriş yapmak istiyoruz.

Göz Alerjisinin Sebepleri Nelerdir?

Göz alerjilerinde özellikle bahar aylarında artış ortaya çıkar. Sezonluk alerji olarak adlandırılan bu alerjide Sonbahar ve İlkbaharın erken süreçlerinde gözlerde meydana gelen sorunlarda artış ortaya çıkar. Göz alerjisinin daimi olan çeşidi de yer almaktadır.

Göz alerjisinin başlıca faktörlerinden biri polenlerdir. Mevsim değişikliğinde meydana gelen polenlerden korunmak son derece önem verilmesi gereken konudur. Bunun dışında yabani otlar, toz zerreleri, hayvan tüyleri gibi maddeler sebebiyle göz alerjisine davetiye çıkarır.

Göz alerjileri genellikle gözün içerisinde yer alan ince yapılı zar bölümüne etki eder. Göz alerjisinin en fazla görülen belirtileri göz bölgesinde kızarma, sürekli gözden yaş gelmesi, bulanık görme, göz yanmasıdır. Bu rahatsızlığın en temel belirtisi ise göz içinin kaşınma olmasıdır. Tüm bu faktörlerin sonucunda gözlerde kanlanma ortaya çıkmaktadır. Bu sorunlardan birini veya bir kaçını yaşayan insanlarda göz alerjisine rastlanır.

Göz Alerjisi Tedavisi

Göz alerjisi nasıl geçer sorusunun ilk yanıtı, alerjen faktörlerden mümkün olduğunca uzak kalınmasıdır. Yani, polen, hayvan tüyü, çim, yabani otlar, toz zerreleri gibi faktörlerden olabildiğince uzak kalmak kritik önem verilmesi gereken konudur. Bunun için yatmadan önce banyo yapmanız, havalandırma filtresini sürekli olarak değiştirmeniz, yastık kılıflarını yıkamanız, yünlü halı kullanmaktan kaçınmanız gibi tedbirler alarak bu soruna çözüm bulabilirsiniz.

Göz alerjisi nasıl geçer sorusunun diğer yanıtı doktora başvurmanız durumunda size verilecek göz damlaları olacaktır.  Soğuk veya antihisamin etkisinde olan göz damlalarının büyük yarar gösterdiği kanıtlanmış gerçektir. Bu damlaları gün içerisinde birkaç defa damlatmanız rahatlamanızda fayda sağlayacaktır.

Göz alerjisi nasıl geçer sorusunun doğal yöntemlerle yanıtları da bulunmaktadır. Örneğin gözlerinize gün içerisinde iki damla gül suyu sürmek, ılık ve tuzlu su kullanmak, göz otu sürmek, yemeklerinizde acı biber tüketmek etkili bir seçenek yöntemidir. Bu seçeneklerde ilaç kullanmadan gözlerinizde rahatlama yaşamanız olanağı yüksektir. Göz alerjisi ciddi bir sorundur. Bu sebeple belirtileri gösterenler zaman kaybetmeden doktora giderek soruna çözüm bulması gerekir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.