Göçmen Kuşlar Hakkında Bilgi

Göçmen Kuşlar Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi

Göçmen kuşlar hakkında bilgiler oldukça fazladır. Göçmen kuşlar, farklı mevsimleri değişik yerlerde geçiren kuşlardır. Her yıl 50 milyar kuşun göç ettiği biliniyor. Bu kuşlardan 5 milyar civarındakiler Avrupa ve Afrika arasında göç ediyor. Küçük kuşlardan kartallara kadar binlerce sayıda kuş her yıl vakit geldiği zaman kışlamak ve üremek için uygun bölgelere uzun yolculuk yaparlar. Göçmen kuşlar Kuzey ve Güney Yarımkürelere yılda iki defa göç ederler. Kış ayının gelmesi ile birlikte kuşlar besin bulmakta zorlanır. Bu yüzden aralarında rekabet başlar. Kuzey Yarımküre’de yaşayan kuşlar Güney Yarımküre’ye göç ederler. Güney bölgesi daha sıcak ve besin bulması kolay olduğu için  iyi bir kışlama yeridir. Tüm kışı güneyde geçiren göçmen kuşları ilkbaharın gelmesi ile birlikte tekrar kuzeye göç ederler. Bu yüzden ilkbahar zamanı kuzey bölgeleri kuş akınlarına boğulur. Kuzeye gelen kuşlar ilkbahar, yaz ve sonbaharı burada geçirirler. Kış mevsiminde tropik bölgelere göç ederler.

 

Barn kırlangıçları her ilkbaharda Brezilya ve Arjantin’den çıkarak 4350 kilometrelik yolu aşıp Labrador ve Alaska’ya gelirler. Burada yumurtlarlar. Baltimor sarıasması ise her Mayıs ayı Güney Amerika’dan çıkarak 1250 kilometre sonunda New York’un Scardale bölümüne gelir. Çalı bülbülleri Atlantik sahillerine ve Güney Amerika’ya göç ederler. Bu küçük yapılı kuşlar hiç dinlenmeden 86 saat boyunca 1500 kilometre yol alırlar. Türkiye’de ise leylekler, kırlangıçlar ve daha birçok kuş türü sonbaharın gelmesiyle Afrika’ya göç eder.

 

 Nasıl Bu Kadar Enerjili Olurlar?

 

lere göre, bu kuşlar göç için enerjilerini göç başlamadan önce ne bulurlarsa yiyerek depo ederler. Böylece vücutlarında oluşan yağı kullanırlar. Yapılan araştırmalara göre 8 gr yağı olan bülbül 3000 km uçabilecek enerjiye sahiptir. Fakat kırlangıçlar önceden enerji depolamazlar. Çünkü göç boyunca rastladıkları böcekleri yiyerek enerji kazanırlar. Yırtıcı kuşlar, leylekler, turnalar ve pelikanlar iri yapıda vücutları olduğu için yağ depolayamaz.

 

Göçmen kuşlardan bazıları gece bazıları da gündüz göç ederler. Uçarak göç eden kuşlarda vardır. Böcek yiyen kuşlar ve ördeklerin çoğu gece göç ederler. Kırlangıçlar ve kırlangıç benzeri kuşlar gündüz uçarak göç ederler. Kartallar ve atmacalar yalnız uçar, sığırcıklar toplu halde uçarlar.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp
« Önceki yazı