Futbol Hakkında Kısa Bilgi

Futbol Hakkında Kısa Bilgi

Hakkında Kısa Bilgi

almak için sizde doğru yerdesiniz! Futbol 2 takım ile oynana bir oyundur. Bir takımda toplam 11 oyuncu yer alır. Sahada toplam 22 oyuncu bulunur. Oyundaki amaç ise topu rakip kaleye sokmaktır.

Futbol dünyanın en çok oynanan ve en çok sevilen spor oyunudur. Başta Avrupa olmak üzere dünyanın hemen her yerinde sokaklardan stadyumlara kadar hemen her yerde oynandığı görülmektedir. Futbol müsabakalarında toplam 4 hakem bulunur. Maçlar bu hakemlerin gözetimine geçer. Oyunun kendine özgü kuralları bulunmaktadır. Oyun ayakla oynanır. Sadece kaleciler topa elleri ile müdahale edebilirler. Amaç ise ayaktaki topu rakip kalenin içerisine sokmaktır. Bu sayede takımlar 1 gol kaydetmiş olurlar. Maç sonunda en çok golü atan takım kazanır. Eğer takımlar eşit gol atmışlarsa maç berabere biter. Oynanan maçta beraberlik yoksa bu durumda uzatmalar oynanır. Eğer uzatmalarda da beraberlik bozulmazsa bu durumda penaltı atışlarına geçilir. Penaltı atışlarını kazanan takım ise maçı kazanmış sayılır.

Futbol sahada oynanır. Sahada belirli çizgiler bulunur. Sahanın en dışında yer alan saha çizgilerinin dışına top çıkarsa bu durumda top tekrar oyuna sokulur. Topu ise dışarıya atan takım değil rakip takım oyuna sokar. Topun kale arkasında yer alan çizgilerden çıkması durumunda aut atışı, yan çizgilerden dışarıya çıkması durumunda taç atışı kullanılır. Futbol hakkında kısa bilgi aynı zamanda bu oyunun kurallarını da içeriyor.

Futbolun Kuralları

  • Maçlar 4 hakem tarafından yönetilir.
  • Kaleye atılan 1 gol 1 puan olarak sayılır.
  • Top saha çizgileri dışına çıktığı zaman oyun durur.
  • Maçlar toplam 90 dakikadır ve 45’er dakikalık devreler haline oynanır. Devreler arasında ise 15 dakika mola verilir. Ayrıca oyunun duraklama sürelerine göre devrelerin sonuna dördüncü hakem ilave süre ekler.
  • Ceza sahası çizgileri içerisinde defansta olan takım topa elle müdahale yapar ya da futbol kuralları dışına çıkarsa bu durumda atak yapan takım penaltı kullanır. Penaltı atışı penaltı noktası üzerinden gerçekleştirilir. Diğer oyuncular ise ceza sahası dışında dururlar.

Futbol hakkında kısa bilgi olarak bunları söylemek mümkündür.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.