Frigler Hakkında Kısa Bilgi

Frigler Hakkında Kısa Bilgi

de diğer uygarlıklar gibi Anadolu’da varlıklarını sürdürmüş, MÖ 1200 – 750 yıllarında yaşamış bir topluluktur. Trakya ve Balkanlar üzerinden Anadolu’ya gelerek yerleşmişler ve adı Frigya olan bir devlet kurup bölgeye hakim olmuşlar. Balkan kökenli boyların bir araya gelerek oluşturduğu Frigler, MÖ 700 yıllarında Orta ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin tamamına hakim olarak imparatorluk dönemine girmişlerdir. Bronz çağının bitiş dönemi ile aynı tarihe denk gelen Friglerin kurulması durumu tarihçiler tarafından biten bronz çağından kaçarak Anadoluya gelmişlerdir şeklinde yorumlanmıştır.

Frigler, aslında Avrupalı bir kavim olarak varlıklarını devma ettiren, Avrupa’daki adları ise Brigler idi. Anadoluya göç ederek Frigler adını almış ve bir imparatorluk kurmuşlardır. Frig kralı  Thelmessos, Fethiye’li bir kadın il evlenmiş, ve Midas adına sahip bir erkek evlada sahip olmuştur. Tarihte bilinen meşhur kral Midas Frig kralının oğlu olan Midastır. Anadolu da kurdukları ülkenin baş şehri olarak  Gordion’u seçmişler ve diğer şehir devletlerini Gordion’a bağlı olacak şekilde idare etmişlerdir. İmparatorluk yıllarında, Karadeniz kıyılarına kadar bütün topraklara sahip olmuş, sürekli bir savaş hali ile genişleyerek imparatorluk halini almışlardır. Midas’ın kral olması ile birlikte Asurlar ile barış yapmış, Güneydoğu sınırını güven altına alarak kuzeye doğru genişlemeye devam etmiştir. Midas, Kyme kralının kızı ile evlenmiş, Fildişinden yapılmış olan Delfoi Apollon Taınağını düğün hediyesi olarak kabul etmiştir.

MÖ 680 yılında Kafkasları aşarak Anadolu’ya gelen Kimmerler kızılırmak kenarına kadar gelmiş bir süre burada konaklamış ve sonrasında Frigler ile şavaşmaya başlamışlardır. Bu savaş çok uzun yıllar sürmüş Frigya bölgesi tamamen tahrip olmuş ve savaş sonunda Kimmerler Anadoluya hakim olarak Friglere son vermişlerdir.

Günümüzde Friglerden kalan yapılarda yapılan araştırmalar da kral kaya mezarları çıkarılmış, ve mezarlar içinde küp küp değerli maden bulunmuştur. Ayrıca Anadolu’da yunan araç gereçlerinin bulunması  Midas’ın yaptığı evlilik sonrası Yunanistan ‘dan Anadoluya bir göç olduğu ve bu göç sonrasında insanların Anadolu’da yaşamaya devam ettiği  anlaşılmıştır. Özellikle baş şehir Gordion’da Frigler hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlayan kalıntılar bulunmuştur.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.