Erkeklerde Sperm ve Azaltan Etmenler

Erkeklerde Sperm ve Azaltan Etmenler

ERKEKLERDE ve AZALTAN ETMENLER

Yıllardır çocuk sahibi olmak isteyen ve bunun için de tüp bebek yapmayı düşünerek bir tüp bebek merkezine vardığınızda nelerin gerçekleştirilmesi gerektiğinin farkına varmak ve istemek sizin de en doğal hakkınız olmaktadır. Eğer çocuğunuz olmuyorsa nedeni yüzde 40-45’inin erkekten düşündüğünüz için önce erkeğin incelenmesi ilk olarak uygulanır. Çünkü erkeğin incelenmesi bir sperm sayımıyla yapılabilir ve oldukça kolaydır.

üç ile yedi günlük cinsel perhizin ardından görülmeli ve mutlaka bu hususta iyi bir hekim ve bununla doğru orantılı olarak gelişmiş bir laboratuvarda yapılmalıdır. Spermin en az 20 milyon/ cc olması, ikinci saatteki hareketin yüzde 40’ın üstünde olması ve kruger diye söylenen yönteme göre saptanmış biçim bozukluğunun da yüzde 96’nın altında olması daha doğrusu normal düzeylerin en az yüzde dört dolaylarında olması şarttır.

Son senelerde bu şekil bozukluklarına oldukça önem veriyoruz ve dolayısıyla bunun değerlendirilmesinin ancak uzman sayıcılar tarafından yapılmasını tavsiye ediyoruz. Tüm tüp bebek merkezlerinde doktorlar yer almaktadır. Tek bir sperm sayımıyla da her şeyin kötü olduğunu söylemek güç olur. Kişinin ideal bir şekilde belirli aralıklarla 3 defa sperm sayımı gerçekleştirmesi ve bunun ortalamasının yukarıda belirttiğim sayıların altında olması lazımdır ki sperm olumsuz demek mümkün olsun.

Erkeklerde Sperm ve Azaltan Etmenler

Erkeklerde

Erkeklerde sigara kullanımı, alkol, çok sıcakta çalışma koşulları, çok dar iç çamaşır giymek ve blujeanler spermin üretimine zarar gösteren etmenler arasında yer almaktadır. Spermi zayıf düzeyde olanların bu hususta belirttiğimiz etkenlere karşı oldukça dikkat etmesi gerekir. Erkeğin çocukken ya da daha sonra yaşamış olduğu kabakulak gibi hastalıklar veya testislerine yönelik olarak aldığı şiddetli darbelerle meydana gelen kanamalar da bazen sperm sayımının oldukça ciddi biçimde azalmasında rol oynuyor.

Spermin zayıf olmasının en büyük sebeplerinden biri de erkeklerin yumurtalarının kasıklarında olması ve aşağı torbaya inmemesidir. Birçok yeni doğan erkekte testislerin kasıklarda olduğu bilinir. Bu olayın çocuk hekimlerince çok yakın takibi ve yumurtalar kasıkta yaşanıyorsa en geç 2 yaşına varana dek ameliyatla aşağıya indirilmesi gerekir. Aksi durumda tüm sperm ana hücreleri vücut hararetinde uzun zaman kalarak ölebilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.