Engelli Sürücüler İçin H Sınıfı Ehliyet Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Engelli Sürücüler İçin H Sınıfı Ehliyet Hakkında Bilinmesi Gerekenler

H sınıfı yalnızca engelli araç sürücülerin sahip olabileceği bir ehliyet sınıfıdır. Otomobil veya motosiklet kullanmak için trafikte olacak engelli sürücü için bu sınıf aynı işlevi görmektedir. Sürücü ehliyet almak istediği vakit öncelikle engellilik halini ortaya koyan bir sağlık raporunu belirtmeli ve bu rapor, bireyin ehliyet almasında herhangi bir engel teşkil etmediği göstermesi gerekir. Diğer sürücü adayları ile aynı zaman içerisinde aynı sınavlarda yer alacak olan engelli bireyler yazılı sınavı da geçmesinin ardından özel araçla direksiyon sınavına tabi tutulur.

Kaza sonrası H sınıfı ehliyet nasıl alınır?

Sürücü belgesi olan ancak ilerleyen dönemlerde yaşamış olduğu kaza neticesinde engellilik hali ortaya çıkan bireyler yazılı sınava tabi tutulmadan, özel donanımlı bir araçla direksiyon sınava girer ve H sınıfı ehliyet alma hakkı elde ederler.

Engelli sürücü, farklı araçlar kullanabilir mi?

H sınıfı ehliyeti bulunan engelli sürücü ticari araç kullanma yetkisi verilmez. Bununla beraber; engelli kişinin trafikte yer alacağı araç, sağlık raporda ifade edilen özelliklerde olması gerekir. Örnek verilecek olursa raporda; özel tertibatlı araç, yalnızca otomatik vitesli araç, elden kumandalı araç vs. gibi ifadeler şayet yer alıyorsa sürücü bunları dikkate alarak araç satın almalıdır. Yani; “sadece özel tertibatlı araç kullanabilir” yazısı olan bir raporu bulunan sürücü otomatik vitesli araç kullanma yetkisi yoktur ya da otomatik vites kullanabileceği ifade edilen bir sürücü manuel araçla trafiğe çıkamaz.

Engelli sürücüler için trafik sigortası ve kasko

Engelli sürücüler trafiğe çıkmadan önce trafikteki bir başka sürücüler gibi trafik sigortası ve kasko yaptırması gerekir. Trafik sigortası, araç sahibinin kusurlu bulunduğu trafik kazasında karşı araçta yol açmakta olan tüm zararları teminat altına alır. Bunlar yapılmadığı halde karşı aracın hasarları, araçtaki yolcuların tedavi masrafları ve tazminat ödemeleri kusurlu araç sahibinin maddi yükümlülüğüne tabi tutulur. Engelli sürücü kendi aracında ortaya çıkan hasarları ve aracındaki bireylerin tedavi masraflarını kasko sigortası ile teminat altına koyabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.