Ella Ertesi Gün Hapı Kullanımı ve Yan Etkileri Neler ?

Ella Ertesi Gün Hapı Kullanımı ve Yan Etkileri Neler ?

Türkiye’de Norlevo yerine çıkarılmış bir ilaç olarak karşımıza çıkar. ilişkinin ardından geçen 5 günlük zaman dilimi içerisinde kullanılması gerekli görülen doğum kontrol hapı olarak bilinir. Korunmasız cinsel ilişki, prezervatif yırtılması ya da herhangi bir nedenle içeri boşalma olması halinde hamile kalmamak adına 120 saat yani [5 gün]  geçirmemek kaydıyla kullanılması şarttır.

Ella tableti kullanmanın ardından geçen 3 saat içerisinde kusma meydana gelirse, yeniden kullanma gereksinimi duyulur. Ella adetli olup, olunmamasına bakılmaksızın kullanılabilen bir ilaçtır. İlaç bir bardak su ile aç ya da tok karnına alınabilir. Böbrek ve karaciğer yetmezliği bulunan hastalarda kullanılması önerilmez. ardından adet düzeninde gecikmeler meydana gelmektedir, yalnızca adet gecikmesi değil, erken adet gelmesi de ortaya çıkabilir.

Ella Ertesi Gün Hapı Kullanımı ve Yan Etkileri Neler ?

Ella ertesi gün hapı yan etkileri

yan etkileri arasında başlıca gösterilenler baş ağrısı, karın ağrısı, mide şikayeti ve dismenore gibi rahatsızlıklar başı çeker.Bunlar en fazla ortaya çıkan yan etkiler arasındador. Bunların dışında duygusal bozukluklar, iştah problemleri, vajinit, idrar yolu rahatsızlığı, baş dönmesi, akne gibi problemler ile karşı karşıya kalınabilir.

İnternet üstünde Ella ertesi gün hapı ile alakalı olarak çok fazla yazı yer almaktadır. Bu hususta es geçilen en önemli durum ise doktor önerisi olmaksızın ilaç kullanılmaması lazım olduğu gerçeğini göz ardı etmemek gerekir. Eczacınıza ve doktorunuza söylemeden kesinlikle ilaç kullanmayınız.

Ella Ertesi Gün Hapı Kullanımı ve Yan Etkileri Neler ?

Bilindiği üzere Ella tablet, ilişkiye girmenin ardından geçen 120 saatlik dilimde kullanılması gereken bir ilaçtır. Genellikle beş gün süresince kullanılmasına yönelik ne kadar erken kullanılırsa o kadar etkili olduğu saptanmıştır. Bu hap Norlevo ertesi gün hapı ile aynı özellik ile satılır. Genellikle korunmasız ilişkiye girilmesi halinde, prezervatif yırtılmasında veya başka istenmeyen hallerde hamile kalmanın önüne geçmek adına tercih edilir.

Şunu bilmekte fayda var ki hiçbir doğum kontrol yönteminde %100 koruma söz konusu olamaz. İlaç ne kadar geç alınması halinde korunma yüzdesinin de o kadar azalacağı ifade edilir.

Ella fiyatı ne kadar ?

Ella tabletin satış fiyatı 300 mL 1 tablet 57,87 TL olarak eczanelerde satılır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.