Doğal Afetler Hakkında Bilgi

Doğal Afetler Hakkında Bilgi

Doğada oluşan olağanüstü olayların insanlara zarar vermesi durumuna doğal afet denir.  insanların can ve mal güvenliklerini ortadan kaldıran, yaşam alanlarının yok olmasını sağlayan doğal olaylardır. Bir kısmı insanların katkıları ile oluşurken bir kısmı da kendiliğinden oluşmaktadır.  Doğal afetler, oluştuklarında insanlar tarafından engellenememekte, sonuçlanıncaya kadar insani bir önlem alınamamaktadır. Bu afetler; sel, fırtına, heyelan, depremi, çığ, orman yangını, kuraklık, hortum gibi doğa olaylarıdır.

Heyelan

Yağmur ve kar suları ile yumuşayan toprağın yerinden sökülerek kayması ile  insan hayatını tehlikeye atan bir afettir. Doğal afetler içerisinde tehlike riski en yüksek afetlerden biri olarak sıralanır. Oluşmasında insanların plansız yerleşmeleri ve su yollarını değiştirmeleri de etkilidir.

Sel

Birim metrekareye düşen yağmur miktarının çok fazla olması ile toprağın suya doyması sonrası insan yaşam alanlarını su basması durumudur. Doğal afetler içerisinde insan faktörünün en fazla katkı sunduğu afet çeşididir.

Fırtına

Fırtına, yağmur, rüzgar doğa olaylarının birlikte veya sadece rüzgarın aşırı bir şekilde meydana gelmesi ile oluşur. Fırtına oluşması sonucunda yaşam alanlarının savrulması, insanların barınaklarının yıkılması ile sonuçlandığından riski yüksek doğal afetler olarak bilinir.Fırtınanın oluşmasında insan faktörü oldukça azdır.

Deprem

Yer katmanlarının tektonik olarak harekete geçmesi ile meydana gelen ve çok yıkıcı sonuçları olan deprem doğal afetler içerisinde en çok can alan afet çeşididir. Dünya üzerinde bulunan her kara parçasında meydana gelen ve oluşması önceden belirlenemeyen deprem nedeniyle günümüze kadar çok sayıda can ve mal kaybı yaşanmıştır.

Kuraklık

İnsanoğlunun hayatını devam ettirmesi bitkisel besinlerin üretilmesine ve üretiminin devam etmesine bağlıdır. Kuraklık, yağmur yağmaması sonucu toprağın su doygunluğuna ulaşmamasından dolayı bitkilerin yetişmemesi, insanların susuzluktan ölmesi olayıdır.

Yangın

Yangın kendiliğinden ortaya çıkabilen veya insanlar tarafından oluşturulan bir doğal afet çeşididir. Yakıcı özelliği ile her şeyin kül olmasını sağladığı için ve hayatımızın içerinde olduğu için en tehlikeli doğal afet türüdür.

Doğal Afetler Hakkında Bilgi

Doğal afetler, çeşitleri bakımından insan hayatını tehlikeye atan, mal kayıplarına neden olan, telafisi olmayan, çok uzun yıllar etkileri süren afet olaylarıdır. Bu nedenle elimizden geldiği kadar insan katkısını en aza indirmeli, doğal afetlerin oluşmasına katkıda bulunmamalıyız.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.