Çam Ağacı Hakkında Bilgi

Çam Ağacı Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi

Ormanlarımızda bulunan ağaç türlerinden birisi olan çam ağacı kozalaklılar familyasında yer alan, iğne yapraklı, püsküllü yapraklı, reçinesi olan, dört mevsim yeşil kalan bir ağaç türüdür. Çam ağaçlarında çiçekler, sürgün uçlarında küçük kozalaklar, salkım kozalaklar, odunsu kozalaklar olarak bulunur. Çam ağacı hakkında bilgi edinmek için bitkiler üzerinde çalışmalar yapan bilim adamlarının hazırladığı kitaplara bakabilirsiniz. Yapılan çalışmalar sonucunda; yıl boyunca yeşil kaldığı, yapraklarını dökmediği, tropikal mevsimlerin yaşandığı bölgelerde çok sık görüldüğü, ülkemizde de belirli yüksekliklerden sonra görülebildiği belirlenmiştir.

Çam Ağacı Özellikleri

Çam ağacı hakkında bilgi edinmek için öncelikle çam ağacının yapısı hakkında  araştırma yapmalısınız. Çam ağaçları genellikle iğne yapraklı olsa da yaprak şekilleri farklı ve kozalak türleri farklı olan türlere de sahiptir. Çam ağaçları, kalın kabukları bulunan ve yıl boyunca oldukça fazla miktarda reçine salgılayan, bu reçine içerisinde yüksek A, B, C vitamini içerdiği için tıbbi alanda kullanılan bir ağaç türüdür.Çam ağaçlarını erkek ve dişi olarak ikiye ayırdığımızda, erkek olan çam ağacı poleni küçük kozalaklar iken dişi olan çam ağacı kozalakları ise odunsu olan ve katman katman hale gelen kozalaklardır.

Çam ağacı çok fonksiyonel olarak kullanıldığından ülkemizde bir çok bölgede kullanım amaçlı özel olarak yetiştirilmektedir. Çam ağaçları ülkemizde; Sarıçam, Yalıçamı, Halep Çamı, Fıstık Çamı, Karaçam ve Kızılçam türlerinde 7 bölgemizde de yetişir.Bu çam türlerinden sarıçam, kızılçam, fıstıkçamı, karaçam türleri akdeniz bölgesinin yüksek yerlerinde yetişirken, bir çok akdeniz ülkesinde de yetişir. Özellikle Akdeniz bölgesinin yüksek yerlerinde yer alan ormanları bu çam türleri oluşturur. Akdeniz bölgesi dışında sırasıyla ege, marmara, karadeniz, güneydoğu anadolu ve doğuanadolu bölgelerin de görülen çam ormanları yüksek kesimlerde kendisine hayat bulduğu için kıyı kesimlerde daha az bulunmaktadır.

Çam ağacı, mobilya sektöründe  birçok alanda kullanılmaktadır. Bu alanların başında mobilya sektörü, tıbbi ilaç sektörü, parfüm sektörü gibi sektörler gelir. Reçinesinin içerdiği vitaminler ile hem modern tıpta, hem de doğal tıp içerisinde tedavi amaçlı kullanılır. Ayrıca sağlamlığı açısından mobilya sektörünün ana yapı malzemelerinden birisidir. Çam ağaçları, doğa da kolay yaşama şansı bulunduğundan hatıra ormanı kurulurken tercih edilen bir ağaç türüdür.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.