Burun Tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir?

Burun Tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir?

özellikle sonbahar ve kış aylarında ortaya çıkan, can sıkıcı bir durum olarak karşımıza çıkar. Peki burnumuz neden tıkanıyor? neden olur? Burun tıkanıklığının sebepleri nelerdir? Bu ve buna benzer sorularınızın cevabını sizler için bir araya getirdik.

Burun tıkanıklığı özellikle kış dönemlerinde bir hayli yaygın olarak ortaya çıkan bir problemdir. Burundan nefes alıp vermekte güçlük duyan insanların oranı yüzde 20’lere kadar çıktığı araştırma sonuçlarında gözlemleniyor. Burun tıkanıklığı kronikleştiğinde yaşam kalitesini azaltmasının dışında koku ve tat alma bozukluğundan uyku problemlerine kadar sürekli boğaz enfeksiyonlarına yakalanmaktan ses kalitesinin düşmesine dek birçok önemli sorunlarla karşılaşmamıza yol açıyor. Burun tıkanıklığına yol açan belli başlı sebepleri sizler için bir araya getirdik.

Burun Tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir?

1-BURUN BÖLMESİNDE EĞRİLİK

Yetişkin insanlarda burun tıkanıklığına en fazla burun bölmesini meydana getiren kıkırdak ve kemik yapıdaki eğrilikler oluşturuyor. Çoğunlukla geçirilmiş burun travmalarına bağlı meydana gelen bu eğrilikler nefes almakta problem oluşturursa cerrahi olarak düzeltilebiliyor. Burnun orta kısmı için gerçekleştirilen müdahalelerde burun şeklinde bir değişiklik yaşanmıyor.

Burun Tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir?

2- BURUN ETİ

Burun içerisinde konka olarak isimlendirilen yapılar bulunuyor. Bu yapılar burun içi yüzey bölgesini genişleten parmaksı çıkıntılar biçiminde oluyorlar. Nefes aldığımız zaman burundan giden havayı, ısı derecesine göre ısıtıyor, soğutuyor ve nemlendiriyorlar. Kan damarlarından oldukça fazla görülen bu yapılar çeşitli etkenlere bağlı olarak bazen büyüyor bazen de küçülme eğilimine girebiliyor.

Alerjik ve iltihabi hastalıklar meydana geldiğinde konkaların burun tıkanıklığı yapacak kadar büyüyebildiğini unutmamak gerekir.

Burun Tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir?

3-ENFEKSİYONLAR

Nezle gibi sürekli virüsler tarafından meydana gelen üst solunum yolu enfeksiyonlarında, burun içini döşeyen mukozalar şişiyor ve sıvı salgılamaları yükseltiyor. Bunun neticesinde de burun tıkanıklık evresine giriyor. Bu tür basit viral enfeksiyonların sonrasında ikincil bakteriyel enfeksiyonların da burunda ve sinüslerde gelişmesi kolaylaşıyor. Genellikle koyu sarı yeşil burun akıntılarının meydana gelmesi sinüziteyi gösteriyor. Burun tıkanıklığı ve burun akıntısı meydana getiren sinüzit enfeksiyonlarının antibiyotiklerle tedavi olunması gerekiyor. Sinüs enfeksiyonları ilaç tedavilerine cevap vermeyen kronik sinüs enfeksiyonları şekline dönüşürse endoskopik sinüs cerrahisi ile tedavi olmaları mümkün oluyor. Bazı hastalarda sinüslerden polip adı verilen yapılar da gelişme gösteriyor. İlaç tedavileri ve cerrahi, burunda polip olan hallerde burun tıkanıklığının azaltılması tercih edilen yöntemleri meydana getiriyor.

Burun Tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir?

4-ALERJİK NEZLE

Alerji, bağışıklık sistemimizin polen, ev tozu akarı, hayvan tüyleri ve bazı besinler gibi çeşitli yabancı maddelere yönelik olarak reaksiyon ortaya koymasını neticesinde meydana gelen bir durum. Alerjiye hedef olan önemli organların başında burun etkileniyor.

Alerjik reaksiyon neticesinde burun tıkanıklığı, sürekli ortaya çıkan hapşırıklar ve burun akıntısı gibi problemleri meydana getiriyor. Alerjiler polenlere bağlı ise mevsimsel olarak değişkenlik gösteriyor ya da ev tozu gibi bir nedenden dolayı ortaya çıkıyorsa tüm yıl boyunca da sürebiliyor. Alerjik nezlede ilk tedavi yöntemi alerji nedeninden uzak kalmaktır. Bu mümkün değilse, hastanın şikayetleri ilaç tedavileriyle büyük oranda giderilebiliyor.

Burun Tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir?

5-TÜMÖR

Enfeksiyon ve travma gibi nedenler yoksa daha önceden olmayıp sonradan ortaya çıkan ve özellikle tek taraflı bir şekilde ya da burun kanamasının da eşlik ettiği burun tıkanıklıkları tümör habercisi niteliğine gelebiliyor.

Bu şekilde burun tıkanıklıklarında zaman kaybetmeden kulak, burun ve boğaz muayenesi olmak gerekiyor. Görüntüleme metodlarıyla tümörlerin özellikleri ve sınırları ortaya çıkarılıyor. Biyopsi ile kesin teşhis edildikten sonra kalıcı tedavi aşamasına geçiliyor.

Burun Tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir?

6-GENİZ ETİ

Çocuklarda en fazla ortaya çıkan geniz eti büyümeleri olarak biliniyor. Geniz eti büyümesine ile beraber burunda tıkanıklık, horlama ve gece huzursuz uyuma gibi problemler meydana gelebilir.

Apne olarak ifade edilen nefessiz kalıp uyanma periyotları ortaya çıkabiliyor. Yüz kemiklerinin gelişiminde bozulma ortaya çıkıyor, sürekli üst solunum yolu ve orta kulak enfeksiyonları meydana geliyor. Bu ve bunun gibi problemler kendini gösterdiğinde geniz etinin cerrahi olarak alınması çocukların yaşam kalitelerinde önemli bir iyileşme gösteriyor.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.